Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Gróbarczyk: w najbliższym tygodniu przetarg na budowę stopnia wodnego w Siarzewie

Autor:

Dodano:

W najbliższym tygodniu ogłosimy postępowanie przetargowe na budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Jak podkreślił Gróbarczyk w PR 24, jest to inwestycja niezwykle oczekiwana. "Przede wszystkim mająca na celu podniesienie możliwości retencyjnych i przeciwpowodziowych Wisły" - tłumaczył.

Zaznaczył, że w sytuacji, kiedy mamy zagrożenie powodziowe i zagrożenie suszowe, inwestycje w zakresie regulacji rzek muszą być zrealizowane. Nie ma bowiem innego sposobu na podniesienie bezpieczeństwa wodnego Polski.

"W najbliższym tygodniu ogłosimy postępowanie przetargowe na budowę nowego stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie" - powiedział Gróbarczyk.

Wiceminister przypomniał, że Polska jest na jednym z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o zasoby wodne. Wyjaśnił, że z wody przepływającej przez obszar naszego kraju pozostaje 6,5 proc. "Inwestycje spowodują, że możliwości zostaną zwiększone do ponad 15 proc., uzyskamy możliwość retencjonowania" - powiedział.

Gróbarczyk wyraził przekonanie, że również tym roku będziemy musieli walczyć z suszą. "Wpadamy z jednej strony w powodzie, które pojawią się w czerwcu, lipcu; z drugiej strony w powodzie zatorowe, które pojawiają się w wyniku zlodowacenia (...). Na wiosnę będziemy mieć sytuację suszową" - powiedział Gróbarczyk. Dlatego, jego zdaniem, musimy mieć elastycznie funkcjonujący system, który będzie mógł sobie poradzić z tą sytuacją.

Planowany stopień ma powstać na 706-707 kilometrze Wisły w Siarzewie koło Nieszawy. W ramach inwestycji ma powstać m.in. jaz o 15 przęsłach, elektrownia wodna o mocy ok. 80 MW, śluza żeglowna z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia (o charakterze zbliżonym do naturalnej rzeki), dwie przepławki dla ryb, czy urządzenia do spływu ryb w dół rzeki. Według założeń sprzed kilku lat, inwestycja ma kosztować ponad 2 mld zł.

Dodaj bezpłatnie ofertę kupna lub sprzedaży na gieldarolna.pl!

×