Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pszenica wysiana po kukurydzy

Autor:

Dodano:

Na pozór plantacje takie w marcu wyglądają nie najlepiej. Jednak lustracja wykazuje, że rośliny już wznowiły wegetację i ich stan jest dobry.

W tym roku ze względu na przedłużające się żniwa kukurydziane wiele plantacji pszenicy zostało zasianych w listopadzie. W zależności od terminu zejścia przedplonu, a następnie siewu takie plantacje są zazwyczaj w fazie 2. liścia (siew pierwsza dekada listopada) do fazy szpilki (siew ostatnia dekada listopada/początek grudnia). Wbrew pozorom takie plantacje bardzo dobrze zimują, gdyż rośliny odżywiane są zapasami zgromadzonymi w ziarniaku.

Ich stan jest dobry, choć na pozór rośliny na początku marca nie wyglądają najlepiej. Są silnie przebarwione, słabo ukorzenione, czasem z nierówną obsadą. Gorsza obsada może wynikać z tego, że niektóre plantacje zakładane były w bardzo trudnych warunkach uprawowych (niskie temperatury oraz duża wilgotność gleby). To się wiązało z tym, że część ziarniaków nie wykiełkowała i zbutwiała.


Lustrując takie plantacje należy przede wszystkim wyznaczyć obsadę roślin na m2. Parametr ten warto skonfrontować z normą wysiewu, a więc wysianą liczbą ziarniaków na m2.

Należy pamiętać, że w przypadku takich łanów musimy zadbać o to, aby wykształcił się przynajmniej jeden silny pęd główny, dalsze rozkrzewienia nie będą raczej produkcyjne i jeśli się nawet wytworzą to będą tracone w czasie wiosennej redukcji.

Stąd jeśli docelowo rolnik wysiał 500 ziaren na m2 to z reguły dobrze poprowadzony łan wyda również około 500 kłosów na m2. W jeszcze gęstszych łanach > 600 roślin na m2 należy uważać by niepotrzebnie nie pobudzać roślin do dokrzewienia, stosując zbyt wysokie nawożenie azotem w pierwszej dawce. W tym przypadku standardowa I dawka wystarczy i stosujemy nieco wcześniejszą II dawkę mającą na celu utrzymać wytworzone pędy i zawiązki kłosów.

Warto także pamiętać, że duże znaczenie w tym zakresie mają także aplikacje takimi składnikami, fosfor, magnez, siarka oraz mikroelementy – mangan i cynk. Wspomogą one działanie azotu oraz pomogą utrzymać pędy kłosonośne. Pobudzą także system korzeniowy do rozbudowy, co jest bardzo ważne w kontekście występowania suszy i pobierania składników pokarmowych.

A co z zabiegami ochrony roślin?

Warto także zwrócić uwagę, że takie łany mają nieco późniejsze terminy kalendarzowe, jeśli chodzi o osiąganie poszczególnych faz rozwojowych. Pszenica zimująca w fazie szpilki najpóźniej osiągnie fazę pierwszego kolanka (w porównaniu do łanów sianych w terminie optymalnym).

Jeśli chodzi o ochronę takich plantacji, takie łany zazwyczaj są zdrowsze od tych wysiewanych we wrześniu. Również rosnące w niej chwasty mają mniej zaawansowane fazy rozwojowe. Stąd mamy nieco więcej czasu na przeprowadzenie zabiegów ochrony. Warto pamiętać, że resztki kukurydziane są rezerwuarem grzybów z rodzaju Fusarium. Dlatego należy ten fakt uwzględnić opracowując ochronę fungicydową takich plantacji.

Ofertę środkach ochrony roślin oraz nawozów znajdziesz na gieldarolna.pl!

×
Array