Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Silne rozchwianie notowań oleistych na światowych giełdach

Autor:

Dodano:

Ostatni (krótszy) tydzień notowań oleistych na światowych rynkach zakończył się w większości spadkiem cen. W ujęciu tygodniowym nieznacznie podrożała jedynie amerykańska soja- 0,1 proc.

Krótszy tydzień notowań (w Wielki Piątek giełdy były zamknięte) okazał się bardzo zmienny na rynku oleistych. Ceny z dnia na dzień zmieniały się o kilka procent w przeciwnym kierunku. Duże znaczenie dla zachowania cen miały amerykańskie raporty opublikowane w środę po południu. Dzień przed publikacją ceny mocno spadły, w dniu publikacji mocno wzrosły i dzień po publikacji ponownie mocno spadły. Notowania oleistych są blisko historycznych cen (rzepak, canola) lub blisko wyznaczonych niedawno wieloletnich szczytów (soja), więc i zmienność notowań jest wysoka i nie powinna dziwić.

Cena rzepaku na Matif w kontrakcie majowym w czwartek spadła o 3,9 proc. i wyniosła 494 euro/t (2284 zł/t) i była o 37,6 proc. wyższa niż o tej porze przed rokiem. W ujęciu tygodniowym notowania obniżyły się o 2,4 proc. Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w sierpniu (nowe zbiory) spadły w czwartek o 1,7 proc. do 445,25 euro/t i były o 9,9 proc. niższe od majowego kontraktu obejmującego stare zbiory.

Notowania kanadyjskiej canoli w czwartek spadły o 2,15 proc. i wyniosły 740,80 CAD/t, a przez ostatni rok wzrosły o 58,0 proc. W ujęciu tygodniowym canola potaniała o 1,4 proc. Amerykańska soja potaniała o 2,4 proc. i kosztowała 515,14 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 62,5 proc., natomiast przez ostatni tydzień podniosła się o 0,1 proc.

Na rynku olei roślinnych w ujęciu tygodniowym notowania były mieszane. Olej palmowy na giełdzie w Kuala Lumpur w minionym tygodniu podrożał o 3,1 proc. (tydzień wcześniej cena spadła o 0,5 proc.). Cena oleju sojowego na CBoT spadła o 0,7 proc. (tydzień wcześniej spadła o 2,6 proc.).

Cena amerykańskiej ropy WTI w minionym tygodniu wzrosła o 0,8 proc. (przed tygodniem spadła o 0,8 proc.). Cena ropy Brent przez tydzień podniosła się o 0,4 proc. (o 0,1 proc. wzrosła tydzień wcześniej).

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 3,89 proc. (494,00 euro/t- 2284 zł/t).

Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 2,42 proc. (515,14 USD/t- 2031 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena spadła o 2,15 proc. (740,80 CAD/t- 2320 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×