Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Grupa Azoty ZAK S.A. z mniejszymi przychodami i zyskiem w 2020 r.

Autor:

Dodano:

W 2020 roku Grupa Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie-Koźlu odnotowała zysk netto w wysokości 118 mln złotych, przy przychodach na poziomie 1,74 mld złotych. Jak informuje spółka, oznacza to spadek zysku o 6,3 proc. w stosunku do 2019 roku.

Grupa Azoty ZAK opublikowała komunikat nt. wyników finansowych kędzierzyńsko-kozielskiej spółki za 2020 rok. Jak informują władze ZAK, w 2020 roku firma przyniosła zysk netto w wysokości 118 mln zł (spadek o 6,3 proc. w stosunku do 2019 r.) przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 1,74 mld zł. Wygenerowane przychody w 50 proc. dotyczą Segmentu Nawozy, a w 42 proc. Segmentu Oxoplast. Wypracowany wynik EBITDA wynosi 264 mln, a uzyskana marża 15,2 proc.

- Wyniki finansowe okazały się nieco lepsze od naszych oczekiwań. Analizując czynniki zewnętrzne, ostatnie miesiące były dla nas szeregiem wyzwań, jednak udało nam się im sprostać - uważa Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

W komunikacie zauważono, że pandemia nie wpłynęła negatywnie na sprzedaż nawozów. W ubiegłym roku ten segment produkcji dał spółce przychody w wysokości 865 mln zł, w stosunku do 954 mln zł w roku ubiegłym (spadek o 9,3 proc.).

Prezes spółki zaznacza, że największy, bo 23-proc. wzrost wolumenów sprzedaży firma osiągnęła na alkoholach OXO i plastyfikatorach. Spółka zaznacza, że plan inwestycyjny jest realizowany zgodnie z założeniami. Do najpoważniejszych inwestycji zaliczono modernizację węzła współspalania i węzła skraplania, budowę kompresorowni tlenu na Wydziale Amoniaku oraz budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej zasilanej gazem ziemnym.

×