Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Hiszpania: Ponad tysiąc owiec przemaszerowało przez ulice Saragossy

Autor:

Dodano:

Ponad tysiąc owiec pilnowanych przez pasterzy i patrole policyjne przeszło główną ulicą stolicy Aragonii, Saragossy i most na rzece Ebro. Zgodnie z tradycją na wiosnę owce przechodzą z pastwisk zimowych w dolinach na pastwiska letnie w górach. Czasami droga wiedzie przez miasto.

Stado owiec przebywało na suchych pastwiskach w dolinie Miraflores, a w kwietniu powraca na lewą stronę rzeki Ebro, na położone wysoko pola San Juan de Mozarrifar. W połowie maja zostaną ostrzyżone.

Nocnemu przemarszowi przez Saragossę towarzyszyło beczenie zwierząt, pobrzękiwanie zawieszonych u ich szyi dzwonków, szczekanie psów i okrzyki pasterzy uderzających o ziemię drewnianymi laskami. W tle korowodu widać było oświetloną bazylikę Matki Bożej na Kolumnie, znajdującą się na głównym placu miasta. W oknach budynków mieszkalnych o tej porze paliło się niewiele świateł.

W tym roku owce nie spowodowały korków na ulicach. Ze względu na pandemię i obowiązującą godzinę policyjną samochodów było niewiele i żadnych przechodniów.

"Dla mnie i mojego brata, owce są wszystkim, żyliśmy z nimi od dzieciństwa - powiedział w rozmowie z lokalnym dziennikiem "El Heraldo de Aragon" jeden z pasterzy, Clemente. "To zawód rodzinny, nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice i my … i tutaj się kończy, jesteśmy ostatnim ogniwem tej sagi".

Według pasterza jeszcze 6 lub 7 lat będą kontynuowali tradycję, a potem "nie wiedzą, co będzie". W Hiszpanii hodowla owiec jest coraz mniej opłacalna - stwierdził. "Nowe pokolenie zwykle nie potrafi wydoić krowy, kozy ani owcy. Ten zawód zanika" - ubolewał.

Tymczasem, zgodnie z wynikami badań archeologicznych opublikowanymi w br., właśnie w Aragonii odnaleziono jaskinię Cueva de Els Trocs prawdopodobnie pierwszych pasterzy w Europie. Prace archeologów udokumentowały sezonowe przemieszczanie się owiec między pastwiskami w tym regionie już ponad 7 tys. lat temu w epoce neolitu.

×