Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dolnośląskie: W powiecie kłodzkim i w Jeleniej Górze pogotowia przeciwpowodziowe

Autor:

Dodano:

W związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych na okolicznych rzekach w powiecie kłodzkim i w Jeleniej Górze wprowadzono pogotowia przeciwpowodziowe. Po intensywnych opadach na Dolnym Śląsku stany alarmowe przekroczone są na dziesięciu wodowskazach w regionie.

W niedzielę pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił dla powiatu kłodzkiego tamtejszy starosta. Stany alarmowe przekroczone są tam na rzekach Ścinawka i Bystrzyca Dusznicka.

Pogotowie przeciwpowodziowe w granicach miasta wprowadził w niedziele również prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łuźniak. Tu powodem jest wzrost stanów wód na Bobrze i Kamiennej.

Łącznie w regionie stany alarmowe zostały przekroczone na dziesięciu wodowskazach, a ostrzegawcze na 15.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu przekazał PAP, że strażacy w związku z opadami deszczu interweniowali do tej pory 102 razy. "To były drobne interwencje związane z zatkanymi przepustami, czy niewielkimi podtopieniami gospodarstw spowodowanymi wodami opadowymi" - powiedział dyżurny strażak. Dodał, że żadna z rzek w regionie nie wylała, a sytuacja hydrologiczna powoli się stabilizuje.

W niedzielę dla większości województwa dolnośląskiego IMGW wydało ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia. "W wyniku intensywnych opadów deszczu w zlewniach dopływów Odry występują i będą występowały dalsze wzrosty stanów w strefie wody wysokiej, miejscami, zwłaszcza w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawy, Bobru, i Nysy Łużyckiej, z przekroczeniem stanów alarmowych" - głosi komunikat Instytutu.

×