Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

O płodozmianie, alternatywnym nawożeniu w gospodarstwie w Czajkach

Autor:

Dodano:

W tym roku w ramach lustracji pól w regionie Mazowsza odwiedzamy gospodarstwo Tomasza Witkowskiego w miejscowości Czajki, gmina Nasielsk, powiat Nowy Dwór Mazowiecki.

Na 200 ha gleb w przewadze klasy IIIb i IVa uprawiane są 4 rośliny: burak cukrowy, pszenica ozima, rzepak ozimy i kukurydza z przeznaczeniem na ziarno. Uwagę zwraca sztywno utrzymywany 4-polowy płodozmian, z zaledwie (jak na obecne warunki) 50 proc. udziałem zbóż. Postaramy się o odpowiedź dlaczego takie rozwiązanie zostało wdrożone. Jakie są jego zalety. Nie omieszkamy też zapytać o wady.

Do śledzenia relacji gorąco zachęcamy tych rolników, którzy są zainteresowani uprawą bezpłużną, bowiem ten system mechanicznej obróbki gleby jest od 2007 r. realizowany w gospodarstwie. Na Mazowszu nie jest on rozpowszechniony, więc tym bardziej warto się przyjrzeć efektom jego stosowania.

Podczas wizyty będziemy też rozmawiali o odżywianiu mineralnym roślin. Gospodarz doszedł w swojej pracy do interesujących wniosków. Jakie są tego efekty? O tym miedzy innymi będzie się można przekonać biorąc udział w Dniach Pola On-Line z Farmerem na Mazowszu, do czego jako redakcja serdecznie zapraszamy. 

×