Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kombajn bez kierownicy? Fendt i Massey Ferguson dają taką możliwość

Autor:

Dodano:

Jakiś czas temu zaprezentowane kombajny ze stajni AGCO, a dokładniej Fendt Ideal oraz jego odpowiednik Massey Ferguson Ideal oferują użytkownikom wiele ciekawych rozwiązań, jednak na miano najbardziej nietuzinkowego z nich zasługuje system oferujący sterowanie kombajnem bez kierownicy.

W tym wypadku koło kierownicy zostało zastąpione poręcznym dżojstikiem, który został ulokowany na lewym podłokietniku fotelu operatora. Rozwiązanie to początkowo pojawiło się kombajnach marki Fendt, jednak po niedługim czasie do swojej oferty dołączył je również Massey Ferguson.

Jeszcze lepsza widoczność

IdealDrive to rozwiązanie technologiczne umożliwiające zlikwidowanie koła kierownicy podyktowane było przede wszystkim poprawą widoczności na heder oraz na kanał wciągający masy żniwnej.

Pozycja siedząca kombajnisty jest dużo bardziej rozluźniona, przez co nawet wielogodzinna praca nie jest męcząca.

Funkcje nadawania kierunku jazdy przejął w tej sytuacji dżojstik zainstalowany po lewej stronie operatora. Reagowanie drążka jest proporcjonalne do prędkości jazdy i jak dodaje producent jest w pełni intuicyjne.

Taką maszyną mieliśmy okazję pojeździć latem 2020 r.

 

Dżojstik został wyposażony w kilka funkcji, które zostały przeniesione tam z kolumny kierowniczej – mowa tu o przełączniku świateł drogowych i mijania, klaksonie oraz systemie prowadzenia. Dodatkowo cały podłokietnik może zostać odchylony do tyłu, co ułatwia wsiadanie.

Warto zaznaczyć, że zarówno w przypadku Fendta, jak i Massey Fergusona, rozwiązanie eliminujące koło kierownicy jest możliwe do zamówienia tylko przy wyborze maszyny z napędem gąsienicowym.

 

×