Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rynek trzody w niepewności - kiedy podwyżki cen tuczników?

Autor:

Dodano:

Środowe notowanie niemieckiej "dużej giełdy" przyniosło odbicie cen tuczników. Jednak czy w dłuższej perspektywie możemy mówić o poprawie opłacalności produkcji?

Jak informowaliśmy niedawno, środowe notowanie niemieckiej "dużej giełdy" żywca wieprzowego zakończyło się pierwszą od kilku tygodni podwyżką cen tuczników. Można wprawdzie dyskutować czy wzrost cen o 4 eurocenty zmieni znacząco sytuacją rolników, niemniej cieszy z pewnością zmiana trendu na rynku:

Jednak czy kolejne tygodnie wyciągną branżę z marazmu? Zdaniem Mariusza Dziwulskiego, analityka banku PKO BP, obecna sytuacja na rynku sugeruje, że w perspektywie kolejnego kwartału ceny tuczników powinny wyraźnie wzrosnąć: 

- Z danych MRiRW wynika, że przeciętna cena zakupu żywca wieprzowego w kwietniu 2021 r. wzrosła o 33% w relacji do stycznia, jednak wciąż była niższa niż przed rokiem (-13%). Przyczyną spadków były: utrzymujące się negatywne konsekwencje ASF w Niemczech, wciąż niski popyt na wieprzowinę w sektorze HoReCa z uwagi na COVID-19 oraz odbudowa stada trzody chlewnej w Chinach, która zmniejszyła presję na import mięsa z UE. Szybsze, od sezonowego wzorca, podwyżki cen żywca wieprzowego w pierwszym kwartale doprowadziły do poprawy relacji cenowo-kosztowych w obszarze chowu świń. Niemniej, opłacalność pozostawała wciąż na poziomie niższym od średniej wieloletniej.  Ceny mieszanek pełnoporcjowych dla trzody chlewnej w marcu były wyższe o 14% r/r, a drożejące wciąż komponenty paszowe (zboża i surowce oleiste) sugerują przyspieszenie dynamiki podwyżek cen pasz co najmniej w perspektywie kolejnego kwartału - pisze w komentarzy przygotowanym specjalnie dla naszej redakcji Mariusz Dziwulski. 

Jak dodaje specjalista, wciąż niekorzystna opłacalność produkcji może w najbliższym czasie odbić się na spadku pogłowia świń, co w połączeniu z czynnikami zwiększającymi popyt na wieprzowinę może znacznie podnieść poziom cen tuczników

- Niewykluczone, że z uwagi na rosnącą presję kosztową, w połowie roku wielu znaczących unijnych producentów wieprzowiny odnotuje spadki pogłowia świń. Ograniczona podaż w zderzeniu z oczekiwanym ożywieniem popytu może przełożyć się na podwyżki cen skupu trzody. Stopniowe znoszenie obostrzeń gospodarczych, pod wpływem wygaszania pandemii, oznaczać może wzrost zakupów mięsa w sektorze HoReCa. Zwiększyć się może także popyt indywidualny z powodu zmniejszonego ryzyka zachorowań na COVID-19, poprawy sytuacji gospodarczej oraz efektu sezonu grillowego, który ze względu na chłodny kwiecień jest w tym roku opóźniony. Zwiastunem poprawy może być odnotowana w połowie maja podwyżka cen tuczników na VEZG o 0,04 EUR/kg. Skala wzrostów może być jednak ograniczona z uwagi na słabnący popyt poza UE, co związane jest z postępującą odbudową pogłowia trzody chlewnej w Chinach, choć w tym wypadku ponownie niepewnością jest ASF - czytamy w komentarzu specjalisty. 

Sprawdź aktualne notowania cen tuczników! 

×