Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

3 miliony ciągników i innych maszyn. Mahindra jakiej nie znacie

Autor:

Dodano:

Czy zastanawialiście się, jaka firma wyprodukowała już ponad 3 miliony ciągników? Żaden z wielkich amerykańskich i europejskich koncernów. To indyjska Mahindra.

Firma Mahindra powstała w Indiach tuż po II wojnie i dziś jest ogromnym koncernem skupiającym 150 firm działających w 23 branżach. Zajmuje się między innymi produkcją samolotów, samochodów, statków, sprzętu budowlanego, działa w przemyśle wojskowym, informatycznym, metalurgicznym oraz rolnym. Szczególnie aktywna jest w segmencie ciągników i maszyn rolniczych, będąc od 30 lat największym producentem ciągników w Indiach z roczną produkcja sięgającą 320 tys. sztuk.

Mahindra w sektorze rolniczym nie ogranicza się jedynie do subkontynentu indyjskiego, ale posiada 25 zakładów produkcyjnych niemal na wszystkich kontynentach, a jej produkty są obecne w ponad 40 krajach.
Może się wydawać, że produkowane przez Mahindrę ciągniki to proste konstrukcje niepasujące do dzisiejszych wymogów. Trzeba jednak pamiętać, że firma dostosowuje swoje produkty do poszczególnych rynków i zamożności klientów, a kojarzenie jej maszyn z prostotą i niską jakością jest dalece niewłaściwe.

Tylko w Indiach z taśm produkcyjnych zjeżdżają 42 modele ciągników z logo Mahindry w kilku kategoriach mocy od 20 do 75 KM. Do tej liczby trzeba także zaliczyć modele marek wchodzących w skład koncernu.

Przyjrzyjmy się więc niektórym modelom oferowanym przez firmę nie tylko na rynku indyjskim.

Mahindra Novo 755 DI

To jeden z największych oferowanych przez Mahindrę na rynku indyjskim ciągników. Napędza go czterocylindrowy silnik o mocy 74 KM i momencie obrotowym 305 Nm przy 2100 obr/min. Skrzynia biegów o 15 przełożeniach przód/tył wyposażona jest w rewers.

Udźwig tylnego zawieszenia 2600 kg z pompą hydrauliczną o wydajności 56 l/m. Występuje z napędem na jedną lub obie osie. Mimo braku kabiny model ten wyposażony jest w moduł komunikacji ze smartfonem i nowoczesną telemetrię umożliwiającą nadzór nad pracą podzespołów i usługi lokalizacyjne.


Mahindra 585 DI XP Plus

Model ten może się nam wydawać ciekawy, bo (przynajmniej technicznie) wygląda jak wersja rozwojowa naszej “sześćdziesiątki”. Czterocylindrowy silnik ma 50 KM i prawie 200 Nm, co jest zasługą długiego skoku tłoków.

Skrzynia o 8 biegach w przód i 2 wstecznych przenosi moc na koła o rozmiarze 14,9-28. Pompa hydrauliczna o przepływie 37 l/m obsługuje podnośnik dźwigający prawie 1500 kg. Ciekawostką jest zastosowanie tarcz hamulcowych pracujących w kąpieli olejowej oraz wspomagania kierownicy.

Model 585 DI XP Plus posiada 2 lata gwarancji standardowej na cały ciągnik oraz 4 lata gwarancji na części eksploatacyjne silnika i skrzyni biegów.

Mahindra Jivo 245 DI 4WD

To pełnoprawny model ciągnika z napędem na cztery koła. Dwucylindrowy silnik generuje moc 24 KM i moment 86 Nm. Przekładnia o ośmiu przełożeniach do jazdy w przód i czterech do tyłu. WOM o dwóch prędkościach i wspomaganie kierownicy należy zaliczyć do zalet tego modelu. Udźwig tylnego TUZ-a wynosi 700 kg, a rozmiar tylnych opon to 8,3-24.

Mahindra HarvestMaster H12 4WD

 

To kombajn do wielu upraw, zaprojektowany i opracowany przez firmę Mahindra jako idealne uzupełnienie serii ciągników Mahindra Arjun Novo, który to model widzimy na kombajnie. Ta hybryda jednak się sprawdza, a sam ciągnik można zdemontować i po dołączeniu kół normalnie użytkować poza sezonem.

Ciągniki wykorzystywane do napędu tego kombajnu to modele Arjun Novo 605 DI-I / 655 DI o mocach 57 KM lub 65 KM pozwalające przekazać tej maszynie napęd na wszystkie koła. Szerokość listwy tnącej to niecałe 4 m, a pojemność zbiornika ziarna wynosi 750 kg.


Mahindra 86-110 Premium

Nie myślcie jednak, że Mahindra nie potrafi budować bardziej nowoczesnego sprzętu. Oto nowoczesny i “cywilizowany” ciągnik Mahindra 86-110 Premium. Napędzany jest 4-cylindrowym silnikiem Perkins o mocy 110 KM z turbosprężarką i chłodnicą powietrza doładowującego. Skrzynia biegów to ZF 16x16 i Powershift. Nad podnośnikiem czuwa układ EHR z możliwością sterowania z przycisków na błotniku. Model ma nowoczesną kabinę z pełnym wyposażeniem zapewniającym komfort. Oferowana w Brazylii.

To oczywiście tylko ułamek rolniczego sprzętu produkowanego przez koncern Mahindra. 

Jeśli szukacie ciągników i części zamiennych do nich, warto przejrzeć gieldarolna.pl

 

 

×