Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Airbus Air France poleciał do Kanady na oleju jadalnym

Autor:

Dodano:

Linia lotnicza Air France po raz pierwszy wyruszyła w rejs długodystansowy z paliwem pochodzącym ze zrównoważonych źródeł, wytwarzanym z jadalnego oleju produkcji francuskiej.

Firma poinformowała, że ​​samolot wystartował z lotniska Charles de Gaulle w Paryżu we wtorek po południu i dotarł do Montrealu w Kanadzie.

Air France-KLM nawiązał współpracę z koncernem paliwowym Total, producentem samolotów Airbus i operatorem lotniska ADP, aby podróże lotnicze były bardziej przyjazne dla środowiska.

Biopaliwa powinny znacznie obniżyć emisje CO2. Tak zwane zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) jest obecnie produkowane przede wszystkim z biomasy, takiej jak oleje roślinne i jadalne, które nie są już przeznaczone do użycia w pierwotnym celu.

Według francuskiego ministra transportu zbiorniki samolotu są wypełnione mieszanką nafty lotniczej i 16 procentowym dodatkiem biopaliwa, które zostało wyprodukowane z odpadów i pozostałości pochodzących z Francji.

Linie lotnicze eksperymentują z biopaliwem SAF, które jest obecnie znacznie droższe niż zwykła nafta lotnicza. Wyzwaniem jest zatem wyprodukowanie większej ilości nowego paliwa, aby obniżyć jego cenę.

×