Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Podejrzane rejestracje maszyn używanych – nie daj się oszukać

Autor:

Dodano:

Nieuczciwym sprzedawcom nie brak kreatywności w kwestii wymyślania nowych sposobów na oszukiwanie nieświadomych klientów. Jak wygląda najnowsza metoda oszustwa oraz jak się przed nią chronić?

Próby zakupu używanego sprzętu rolniczego nieraz nazywane są przez rolników mianem stąpania po polu minowym. Niestety nieuczciwi handlarze właśnie dodatkowo utrudnili ten proces, dorzucając kolejną pułapkę czyhającą na amatorów maszyn z drugiej ręki.

Fałszywe rejestracje pojazdów

Najnowszym sposobem oszustwa są fałszywe rejestracje pojazdów. Grupa Joskin podkreśla, iż proceder ten kwitnie w gminie Piaski, w woj. lubelskim i dotyczy używanych przyczep różnych marek, które sprzedawane są pod marką Joskin. Warto zatem być wyczulonym na tego typu praktykę i zachować szczególną ostrożność.

Miejmy na uwadze, iż to tylko jeden udokumentowany przykład, jednak podobne praktyki mogą mieć miejsce w całym kraju i dotyczyć dużo szerszej gamy używanych maszyn rolniczych.

Jak wygląda proceder?

Specjaliści firmy Joskin po dogłębnej analizie danych z bazy CEPIK dotyczących rejestracji przyczep rolniczych, odkryli szereg nieprawidłowości w zakresie rejestracji niektórych pojazdów, bezpodstawnie występujących pod jej marką.

Proceder ten miał dotyczyć tylko używanych maszyn, gdzie niektóre przyczepy nieznanych marek byłyby sprzedawane nielegalnie pod marką Joskin.

W praktyce oszust rejestrował pojazdy pod nieistniejącymi nazwami, które w żaden sposób nie odpowiadają modelom oferowanym przez firmę, lub też z niewłaściwym rokiem produkcji.

Celem takiego działania był zamiar wykorzystania renomy marki, a tym samym uzyskania wyższej ceny sprzedaży. W efekcie oszukani mogą zostać zarówno potencjalni nabywcy, jak również organy odpowiedzialne za homologację maszyn.

Jak się przed tym chronić?

Podstawą w tym wypadku jest zachowanie szczególnej ostrożności i wnikliwe przyjrzenie się kupowanej maszynie. Na ogół już na tym etapie będziemy w stanie wizualnie ocenić, że coś jest nie tak – pomocne w tym wypadku mogą być fbroszury producentów, gdzie każdy model jest dokładnie obfotografowany. Warto też zasięgnąć informacje o danym modelu u przedstawicieli danego producenta przyczep.

Wiele firm oferuje także usługi autoryzowanego przedstawiciela firmy, który przeprowadzi skrupulatną analizę używanej maszyny, gdzie będzie mógł wstępnie ocenić stan techniczny, jak również legalność przedmiotu sprzedaży.

A czy Wam zdarzyło się kiedyś paść ofiarą nieuczciwego handlarza używanymi maszynami rolniczymi? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

×