Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jak wybrać odpowiednie pokrycie dachowe?

Autor:

Dodano:

Dach musi chronić wnętrze domu przed deszczem, wiatrem, hałasem oraz gorącem i zimnej. Z koeli od strony wizualnej musi korespondować z wyglądem całego budynku. Jaki wybrać odpowiednie pokrycie dachowe?

Konstrukcję oraz pokrycie dachu należy zawsze dostosować do specyfiki budynku – jego bryły, przeznaczenia, lokalizacji. Jak podkreśla architekt Maciej Matłowski z biura projektowego MTM Styl.

Czym się kierować przy wyborze dachu?

– Wybór pokrycia dachowego to jedna z podstawowych kwestii, którą należy rozważyć już na etapie poszukiwania odpowiedniego projektu naszego przyszłego domu. Powinniśmy się przy tym kierować nie tylko względami estetycznymi czy finansowymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością oraz parametrami technicznymi, które zapewnią właściwą ochronę dachu na długie lata.

W przypadku rodzinnego domu priorytetem pozostaje komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Z tego powodu wybrane pokrycie oraz wszystkie akcesoria dachowe muszą być najwyższej jakości. Dobre dachówki wyróżniać będzie wysoka wodoszczelność, odporność na działanie mrozu i słońca, jak również długa żywotność.

Ważną kwestią pozostaje także izolacja akustyczna dachu. Pod tym kątem znakomite parametry mają dachówki ceramiczne. Jeżeli nasz dom ulokowany jest w pobliżu terenów zielonych, uwagę należy zwrócić na potencjalne ryzyko porastania pokrycia. Przed mchami oraz porostami dachówkę skutecznie chronią jednak powłoki – a w szczególności glazura.

Dach w stylu domu

Wygląd dachu w olbrzymim stopniu wpływa na estetykę domu. Dlatego też wybrane przez nas pokrycie musi atrakcyjnie wpisywać się w ogólną stylistykę budynku, tworząc spójne połączenie z jego architekturą.

- W dalszym ciągu jednym z najczęściej wybieranych materiałów jest dachówka ceramiczna, która łączy w sobie tradycję, innowacyjne rozwiązania, wysoką jakość i walory wizualne. Na rynku mamy szeroki wybór produktów w tym dachówki płaskie, które doskonale komponują się z domami o współczesnej architekturze. W domach tradycyjnych sprawdzą się zaś dachówki karpiówki, esówki i marsylki – podkreśla  Maciej Matłowski z biura projektowego MTM Styl.

W domu z nowoczesną aranżacją elewacji świetnie sprawdzą się produkty o prostym designie. Znakomitą propozycją będą więc dachówki płaskie, przykładowo może być to Simpla lub mniejsza Domino. Oba modele wyróżniają się pięknym wyglądem, modną formą i ponadprzeciętnie szczelnymi zamkami bocznymi.

×