Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ziemia rolna mocno zdrożała - sprawdź jakie stawki obowiązują

Autor:

Dodano:

Ziemia rolna jest w naszym kraju coraz bardziej w cenie. W ciągu pół roku hektar ziemi podrożał średnio o 700 zł - wynika z danych opracowanych przez GUS.

Z danych GUS wynika, że średnia cena za hektar gruntów rolnych wynosi w naszym kraju 48 805 zł. Są to dane szacowane na koniec 2020 r.  W połowie ub. roku, tj. w II kwartale, było to o ponad 700 zł mniej. Wtedy, przeciętnie za ha trzeba było zapłacić 48 096 zł.

Gdzie najtańsza ziemia rolna?

Najtańsze grunty rolne są w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i podkarpackim. Najwyższe ceny uzyskuje ziemia w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu oraz na Podlasiu.

Średnie ceny gruntów rolnych - podane przez GUS - będą obowiązywać od 25 maja 2021 roku wszystkich tych rolników, którzy będą chcieli skorzystać ze środków oferowanych przez ARiMR, a związanych z obrotem ziemią.

Informacje o średnich cenach gruntów rolnych są bowiem wykorzystywane przez banki w procesie udzielania kredytów: na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym (linia RR), na zakup użytków rolnych (linia Z), z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (linia MRcsk).

Ceny ziemi rolnej w województwach

Średnie ceny gruntów za ha wg. GUS na koniec 2020 - w nawiasie podano cenę z II kwartału 2020 roku:

Największe podwyżki cen ziemi rolnej

Jak wynika z tego zestawienia, najbardziej w ciągu omawianego okresu podrożała ziemia na Podlasiu - średnio o 6697 zł/ha! Drożej jest też na Mazowszu, w Małopolsce i w Lubelskiem.

W ciągu pół roku potaniała natomiast ziemia rolna w łódzkim, opolskim i w woj. zachodniopomorskim.

×