Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rosną ceny soi wolnej od GMO

Autor:

Dodano:

Europejska, wolna od GMO soja może być również sprzedawana po wyższych cenach po nadchodzących zbiorach, donosi stowarzyszenie Donau Soja. Ceny soi są obecnie zbliżone do rekordowego poziomu, z lekką tendencją spadkową.

Kontrakty długoterminowe mogą pomóc w wygładzeniu trendu cenowego. Powierzchnia upraw pod następne żniwa w Austrii wzrosła do około 75 tys. hektarów – to rekord. W całej Europie powierzchnia upraw została powiększona łącznie o 6 proc.

Ceny giełdowe śruty sojowej wynoszą obecnie około 660 euro za tonę, po najwyższym notowaniu sprzed dwóch tygodni - 720 euro za tonę. Donau Soja spodziewa się, że ceny pozostaną stosunkowo wysokie w perspektywie długoterminowej, nawet po tegorocznych zbiorach.

Nabywcy kontraktują obecnie soję od 430 do 470 euro za tonę soi z gospodarstw rolnych, ze zbiorów w 2021 r., czyli o około 100 euro więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wyjaśnił prezes Donau Soja.

Jak powiedział szef Donau Soja, zaleca się zaopatrzenie się w zbiory pochodzące z 2021 r. w odpowiednim czasie i zawieranie długoterminowych kontraktów, ponieważ wygładzają one krzywe cen w górę i w dół, a także zwiększają dostępność europejskiej, certyfikowanej i zrównoważonej soi.

×