Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Warmińsko-mazurskie: 47 gmin popegeerowskich ma 47 mln zł wsparcia na inwestycje

Autor:

Dodano:

Modernizacja sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, remonty obiektów sportowych czy dróg będą możliwe w 47 gminach popegeerowskich na Warmii i Mazurach. Gminy, w których niegdyś były PGR-y, otrzymały prawie 47 mln zł wsparcia z rządowego programu.

Przedstawiciele 47 gmin z Warmii i Mazur w miejscowości Kamionek w gminie Szczytno odebrali w czwartek od wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażeja Pobożego promesy na dofinansowanie inwestycji, które mają wspomóc mieszkańców popegeerowskich osiedli.

"Gminy popegeerowskie były zapomniane przez wiele lat okresu transformacji. To wykluczenie w punkcie wyjścia po roku 1989 było dla was odczuwalne. Bardzo się cieszę, że przez takie inicjatywy jak ta dzisiejsza, te różnice w jakiś sposób możemy próbować wyrównać. Mamy świadomość, że gminy popegeerowskie miały zawsze trudnej, ale jednocześnie, jak widzimy w Kamionku, nawet przy tych skromnych budżetach te miejscowości są piękne waszą siłą i pracą mieszkańców" - podkreślił wiceminister Poboży, zwracając się do samorządowców.

Zaznaczył, że program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, na co wskazuje liczba 3,5 tys. wniosków od gmin. Dodał, że pula pieniędzy już po podwyższeniu wynosi 350 mln zł. Zapewnił, że zostanie ona zwiększona.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podał, że według stanu na lipiec 1989 r. w granicach obecnego woj. warmińsko-mazurskiego funkcjonowało ok. 215 PGRów, które zarządzały powierzchnią blisko pół miliona hektarów, co stanowiło 20 proc. powierzchni województwa. Warmińsko-mazurskie, obok woj. zachodniopomorskiego, było drugim regionem, gdzie Państwowych Gospodarstw Rolnych było najwięcej.

"Skala potrzeb była bardzo duża i przez wiele lat gminy pozostawały w trudnej sytuacji. Wiele z nich się degradowało i tylko dzięki wysiłkom samorządowców wygląd miejscowości budzi uznanie" - wskazał wojewoda Chojecki. Dodał, że pieniądze z programu posłużą inwestycjom, które poprawią realnie życie mieszkańców, uczynią je bardziej bezpiecznym, komfortowym i pozwolą na korzystanie w pełni z praw publicznych.

Wójt gminy Szczytno Sławomir Wojciechowski powiedział, że Kamionek to największa miejscowość w gminie Szczytno, którą zamieszkuje 1040 osób, a infrastruktura osiedla popegeerowskiego, które pochodzi z lat 70. ubiegłego wieku, wymaga generalnego remontu. Rządowe dofinansowanie pozwoli na modernizację stacji uzdatniania wody oraz sieci kanalizacyjnej. Inwestycja warta jest 2 mln zł, a rządowe dofinansowanie wynosi 1,2 mln zł - poinformował.

Jak wskazuje rząd, program wsparcia gmin popegeerowskich pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Wspomoże obszary, które były przez lata zaniedbane, ale także pomoże samorządom, które wskutek pandemii Covid-19 nie mogły wykonać planów inwestycyjnych.

×