Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Promesa Ministerstwa rodziny i polityki społecznej na wsparcie 135 seniorów

Autor:

Dodano:

Promesę na kwotę 92 tys. zł wręczyła w niedzielę w wielkopolskiej Kakawie-Kolonii minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Pieniądze wesprą 135 seniorów.

Promesa w ramach programu Aktywni plus zostanie przeznaczona na wsparcie aktywności seniorów z dziewięciu gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania 7 Kraina Nocy i Dni.

"Projekt obejmuje porady psychologiczne dla seniorów, żeby ich mentalnie podbudować. Nacisk będzie też położony na aktywność kulturalną i sportową. Zaplanowane są wykłady o muzyce i sztuce oraz wyjazdy do teatru i filharmonii" - powiedział PAP wójt gminy i jednocześnie prezes stowarzyszenia Józef Podłużny.

Projekt będzie realizowany we współpracy z wykładowcami z kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Łącznie w zajęciach będzie uczestniczyć 135 seniorów.

Powodem wizyty minister Maląg w gminie Godziesze Wielkie w niewielkiej wsi Kakawa-Kolonia była też inauguracja Wiejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Aktywności i Edukacji, gdzie będą realizowane zajęcia. Z tej okazji władze gminy i mieszkańcy zorganizowali piknik rodzinny. Wójt odznaczył minister Maląg najwyższym gminnym wyróżnieniem "Przyjaciel gminy".

Na inwestycję - jak wyjaśnił Podłużny - zaadaptowano zrujnowany budynek po byłej szkole. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad cztery miliony złotych a środki pochodziły z dotacji unijnej.

Głównym gospodarzem obiektu jest miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. W budynku znajdują się siłownia, sala fitness, gabinety fizjoterapeutyczne, klub dla mam z dziećmi oraz tzw. mieszkania kryzysowe. Wójt Godziesz planuje też utworzenie gminnego muzeum kolarstwa. W sąsiedztwie znajduje się boisko sportowe oraz miejsce do rekreacji. Gmina dysponuje działką, na której chciałaby stworzyć pole golfowe. Obiekt nie jest kosztowny w utrzymaniu, ponieważ ogrzewany jest za pomocą pompy ciepła, a na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne.

Podczas spotkania z mieszkańcami Maląg podkreśliła, że polityka senioralna jest dla rządu Prawa i Sprawiedliwości priorytetem. Przypomniała, że w programie Polski Ład znalazły się konkretne rozwiązania, dzięki którym seniorzy będą jeszcze bardziej wspierani. Jako przykład podała podniesienie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł, dzięki czemu emerytury do kwoty 2500 zł zostaną całkowicie zwolnione z podatku.

Nowym rozwiązaniem - zdaniem szefowej MRiPS - zachęcającym osoby starsze do dłuższej aktywności zawodowej jest propozycja zerowego PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego.

"Wzrosła minimalna emerytura. W 2015 r. wynosiła 880 zł, a dzisiaj jest to 1250 zł. Wprowadziliśmy 13. emeryturę, która będzie kontynuowana pomimo trudnej sytuacji wyjścia z kryzysu pandemii" - powiedziała.

Maląg zapewniła, że rząd nadal będzie troszczył się o rodziny a program Rodzina 500 plus będzie kontynuowany.

"Kolejnym wsparciem dla rodzin będzie Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy, czyli świadczenie w wysokości 12 tys. zł, które będą mogli wykorzystać rodzice, kiedy urodzi się drugie dziecko, między 12. a 36. miesiącem życia. Ustawa jest przygotowywana i wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r." - poinformowała szefowa MRiPS.

Jej zdaniem, młodzi Polacy chcą zakładać rodziny i to dla nich przygotowano "rewolucyjny program mieszkaniowy, który przewiduje, że państwo będzie gwarantować do 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt" - powiedziała Maląg.

Po raz pierwszy - jak podkreśliła - w programie mieszkaniowym znajdzie się pronatalistyczny czynnik, jakim jest pomniejszanie przez państwo kredytu po narodzinach drugiego dziecka (20 tys. zł), trzeciego (60 tys. zł) i przy kolejnym proporcjonalnie aż do 150 tys. zł łącznie.

Dodała, że młodym ludziom potrzeba stabilnej pracy oraz godnej płacy. "Zaproponowane 30 tys. wolne od podatku i podniesienie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł pozwoli wielu Polakom zyskać na swoich wynagrodzeniach" - oceniła Maląg.

Nowym rozwiązaniem dla rodziców będzie też świadczenie z przeznaczeniem na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. "W sumie będzie to 12 tys. zł. Rodzice sami wybiorą, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Planujemy wypłacać to świadczenie od 2022 roku" - poinformowała Maląg.

Minister zaapelowała, żeby inni gospodarze gmin, wzorem wójta Godziesz Wielkich, też dbali o swoich seniorów.

×