Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Producenci z Argentyny mogą ponownie eksportować wołowinę

Autor:

Dodano:

Po miesięcznym zakazie eksportu argentyńscy hodowcy bydła mogą ponownie sprzedawać mięso za granicę. Jednak dozwolona wielkość eksportu pozostaje ograniczona do 50 procent średniego eksportu w zeszłym roku.

Ponadto eksport niektórych elementów tuszy wołowej, które są szczególnie popularne w Argentynie, nadal będzie zabroniony. W perspektywie średnioterminowej produkcja wołowiny ma wzrosnąć z obecnych 3,2 mln ton do 5 mln ton rocznie.

W połowie maja rząd prezydenta Alberto Fernándeza zakazał na miesiąc eksportu wołowiny. Miało to zwiększyć podaż krajową i obniżyć cenę mięsa. Stowarzyszenia rolnicze zastrajkowały i nie sprzedawały już mięsa na rynku krajowym.

Wołowina jest bardzo ważna w Argentynie. Ostatnio cena mięsa wzrosła powyżej ogólnej inflacji. Spożycie wołowiny na mieszkańca również od lat spada w Argentynie. Mimo to przy ilości około 50 kilogramów na osobę rocznie, Argentyńczycy nadal są jednymi z największych zwolenników wołowiny na świecie.

Wołowina stanowi około pięciu procent całkowitego eksportu Argentyny. W marcu argentyńscy rolnicy sprzedali za granicę wołowinę za około 225 milionów dolarów. Głównymi odbiorcami są Chiny, Izrael, Chile i Niemcy.

 

×