Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Polska poparła zaprzestanie hodowli norek w Europie

Autor:

Dodano:

Polska wraz z kilkoma państwami poparła notę, która wzywa KE do podjęcia działań prowadzących do zaprzestania hodowli norek w Europie - przekazał resort rolnictwa. Według ministerstwa norki stanowią zagrożenie dla niekontrolowanego rozprzestrzeniania koronawirusa.

Ministerstwo na skierowane przez PAP pytania odpowiedziało, że jednym z punktów ostatnich obrad Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (28 czerwca) była informacja przekazana przez delegacje Holandii i Austrii - poparta przez Belgię, Niemcy, Luksemburg i Słowację, dotycząca hodowli zwierząt futerkowych w Unii Europejskiej.

Jak wyjaśniono wymienione w informacji państwa członkowskie wzywają Komisję Europejską do podjęcia odpowiednich działań prowadzących do zaprzestania hodowli zwierząt futerkowych w Europie.

- Powody tego wniosku obejmują poważny wpływ hodowania zwierząt dla ich futra na dobrostan tych zwierząt, jak również względy etyczne dotyczące hodowania i zabijania zwierząt wyłącznie lub głównie w celu pozyskania ich futra. Wymienione w informacji państwa członkowskie biorą również pod uwagę ryzyko, jakie trzymanie norek w celach handlowych może stanowić dla zdrowia publicznego i zdrowia zwierząt ze względu na ich podatność na zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - dodano.

Ministerstwo potwierdziło, że w trakcie dyskusji notę poparły dodatkowo: Włochy, Francja, Bułgaria, Słowenia, a także Polska. Dodano, że w przypadku Irlandii nie zostało zaprezentowane wyraźne poparcie dla zakazu hodowli w całej UE, gdyż państwo to przekazało informację o wprowadzonym zakazie na poziomie kraju.

Resort pytany o powody poparcia przez Polskę noty przekazał, że epidemia koronawirusa spowodowała całkowitą zmianę podejścia do tematu hodowli norek. - Obecnie bierze się pod uwagę przede wszystkim fakt, że stanową one bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - podkreślono.

Dodano, że według najnowszej, rzetelnej wiedzy naukowej norki stanowią zagrożenie dla "niekontrolowanego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i tworzenia niebezpiecznych mutacji ponieważ są istotnie podatne na zakażenie tym wirusem".

- Polska gospodarka aktualnie odbija się po kryzysie pandemii. Polski nie stać na kolejne zatrzymania, a tym grozi ewentualne pojawienie się nowych groźnych mutacji. Ostatnie doniesienia naukowe o kolejnych wariantach SARS-CoV-2: DELTA, LAMBDA czy DELTA PLUS stwierdzają, że ozdrowieńcy nie są w pełni odporni na zakażenia DELTĄ, są jednoznaczną wykładnią, że należy ograniczać/eliminować każde potencjalne źródło możliwości niekontrolowanego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 i tworzenia kolejnych mutacji. Na fermach norek powstawanie mutacji jest udowodnione - podkreślono.

Ministerstwo wskazało, że wiedza na temat zagrożenia norek znajduje się między innymi w raporcie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC): "Monitoring of SARS-CoV-2 infection in mustelids".

Resort zwrócił także uwagę na doświadczenia Polski w tej materii. - Kiedy na jednej z ferm potwierdzono obecność SARS-CoV-2 początkowo u kilku norek, to już w toku likwidacji fermy potwierdzono wirus u kilkudziesięciu z nich. Wiemy również z doświadczeń Danii i Niderlandów, że SARS-CoV-2 na fermach rozprzestrzenia się bardzo szybko poprzez kontakt pośredni i bezpośredni, czemu sprzyja duże zagęszczenie zwierząt. Z drugiej strony niewielka odległość między fermami stanowi czynnik ryzyka szybkiej transmisji wirusa z fermy na fermę - wskazano.

MRiRW podkreśliło, że "nasze działania powinny uwzględniać cel nadrzędny, jakim jest ochrona zdrowia publicznego, na którą w ten właśnie sposób mamy wpływ".

Zapewniono jednocześnie, że Polska zaapelowała przy tej okazji do KE o uwzględnienie odszkodowań dla hodowców z tytułu utraconych korzyści.

×