Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Krowa urodziła cielę ważące 105 kg!

Autor:

Dodano:

Media, nie tylko rolnicze, w całej Europie donoszą o prawdziwym cudzie w Anglii. Przeciętna krowa rasy HF urodziła tam cielę, które waży 105 kg.

Poród odbył się przez cesarskie cięcie, dokonane przez wezwanego na farmę weterynarza w dniu 26 czerwca br. – donosi niemiecki portal agrarheute.de. Od razu też wyjaśniło się, czemu matka miała problemy z wydaniem na świat potomstwa. Wydała bowiem na świat rekordowe młode, które ważyło średnio o 60 kg więcej, niż przeciętne ciele rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.

Po dokładnym zważeniu okazało się, że cielak waży aż 105kg! Co ciekawe, cielak przyszedł na świat 10 dni po przewidzianym terminie. Młode jest jednak całkowicie zdrowe, choć przy swojej słusznej posturze nieco ociężałe. W pierwszych dniach życia potrzebowało pomocy przy wstawaniu.

To szczególne zdarzenie miało miejsce w Coombs Manor Farm w Bridgwater w Wielkiej Brytanii. Stado hodowcy liczy łącznie 420 krów mlecznych, które produkują około 10 500 litrów dla mleczarni Muller and Sainsbury's.

Według niemieckiego portalu matka rekordowego cielęcia jest średniej wielkości. Jego ojcem jest jednak byk Alta Top Shot, który przysporzył już farmie 30 dorodnych sztuk przychówku. Cielakowi wagi ciężkiej nadano imię Jumbo – jak słynnemu słonikowi z bajki dla dzieci. Wedle zapowiedzi właścicieli, Jumbo zostanie już na farmie.

×