Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

6,3 tys. ha i tylko 9 ciągników - tak jest w gospodarstwie Terracult

Autor:

Dodano:

W gospodarstwie Terracult Srl już od dwóch tygodni trwają żniwa. Na powierzchni 6,3 tys. ha uprawia się tam pszenicę, rzepak, kukurydzę oraz soję. Mimo wielkiej powierzchni jest tam tylko 9 ciągników i jeden własny kombajn.

Gospodarstwo Terracult jest położone w Rumunii niedaleko miasta Arad, jadąc w kierunku północno-wschodnim.

Aktualni właściciele zaczęli gospodarować w tym miejscu w 2008 r., zastając tylko stare budynki i przejmując tysiąc hektarów. Do dnia dzisiejszego zainwestowali w jego rozwój około 11 mln euro, powiększając powierzchnię do 6,3 tys. ha. Na tę kwotę złożyły się ponadto inwestycje w park maszynowy oraz w bazę magazynową, która składa się z „baterii” silosów zbożowych o pojemności 40 tys. ton oraz hale - głównie na rzepak - o pojemności około 15 tys. ton.

Tylko 9 ciągników

Na stanie farmy Terracult Srl znajduje się zaledwie 9 ciągników: 2 gąsienicowe John Deere 9RX, 2 przegubowe John Deere 9R, 2 John Deere 8R, 2 Fendty 936 Vario oraz kompaktowa Kubota do prac pomocniczych w obejściu. Ciekawostka – Fendty pracują praktycznie tylko w transporcie.

Z większych maszyn jest jeszcze kombajn John Deere S790, dwa opryskiwacze samojezdne John Deere 4940 i 4930 w wersjach amerykańskich ze zbiornikami z „kwasówki” oraz przyczepy przeładowcze Hawe.

Do tego dochodzą talerzówki, kultywatory, głębosze, wały, siewniki firm Horsch, austriackiej Hatzenbichler, duńskiej Dal-Bo, dwa pługi Amazone i Gregoire Besson oraz kilka innych maszyn.

Pługi „tylko” dwa, gdyż gospodarstwo stosuje w zdecydowanej większości uprawę uproszczoną na głębokość około 35 cm. Jest także deszczownia pobierająca wodę z kanału o długości około 1 km.

Ciekawostką w parku maszynowym jest równiarka – gospodarstwo we własnym zakresie dba o stan dróg dojazdowych do swoich (własnych i publicznych) pól położonych w promieniu około 7 km od siedziby.

Ponieważ jeden kombajn zbożowy to zdecydowanie za mało na powierzchnie kilku tysięcy hektarów, gospodarstwo Terracut Srl korzysta od wielu lat z usług. Od lat świadczy je polska firma Świerkot. W tym roku usługowo na polach rumuńskiego gospodarstwa pracuje 5 kombajnów Claas: 3 Lexiony 770 TerraTrac, Lexion TerraTrac 780 oraz Lexion 8800 TerraTrac sparowane z hederami Claas Vario o szerokości około 12 m.

Właściciele gospodarstwa Terracult Srl uprawiają pszenicę, rzepak, kukurydzę oraz soję. Łącznie na farmie pracuje 35 osób, w tym 12 operatorów maszyn.

×