Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dwa nowe ogniska ASF wśród świń – oba w województwie lubuskim

Autor:

Dodano:

Na mapie Głównego Lekarza Weterynarii, dokumentującej sytuację w kraju w odniesieniu do ASF, pojawiły się dwa nowe czerwone punkty. Obydwa w regionie lubuskim.

Niestety, znów nie mamy dobrych wieści dla producentów trzody. Wygląda na to, że nawet krajowe służby weterynaryjne nie nadążają już za triumfalnym pochodem ASF przez nasz kraj. Na stronie Głównego Lekarza Weterynarii komunikaty dotyczące nowych ognisk ASF pojawiają się bowiem ze sporym poślizgiem, co obserwujemy już od momentu wykrycia wirusa w pierwszej chlewni w woj. łódzkim.

Nieco szybciej te informacje nanoszone są jednak na mapę obrazującą lokalizacje ognisk i zasięg poszczególnych stref ograniczeń, w związku z ASF. Właśnie na owej mapie pojawiły dwa nowe ogniska o numerach 13 i 14. Obydwa odnotowane zostały w województwie lubuskim.

Ze skąpych informacji w opisie dowiadujemy się, że 13 w tym roku ognisko ASF u świń potwierdzono już 6 lipca br. w gospodarstwie, położonym w miejscowości Dębczyn, w gminie Sława, w powiecie wschowskim (woj. lubuskie). Wirusa wykryto w zagrodzie, gdzie trzymane były jedynie 4 świnie.

Ognisko nr 14 wyznaczono już następnego dnia (7 lipca br.) w gospodarstwie, w którym utrzymywano 26 świń. Jest ono zlokalizowane w miejscowości Zarzyń, w gminie Sulęcin, w powiecie sulęcińskim.

 

×