Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

15 ognisko ASF wśród świń - duże stado w Wielkopolsce

Autor:

Dodano:

Potwierdziły się niestety pogłoski, o nowym ognisku ASF w Wielkopolsce. Służby weterynaryjne przystąpiły dziś rano do likwidacji stada liczącego 2 tysiące świń.

Niepotwierdzone wieści o nowym ognisku ASF w stadzie świń na obszarze Wielkopolski krążyły od dwóch dni na rolniczych forach. Dziś rano niestety znalazły one potwierdzenie w wynikach badań nadesłanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

-Próby pobrane od tuczników w chlewni zlokalizowanej w Starym Tomyślu, w powiecie nowotomyskim dały pozytywny wynik na obecność ASF - potwierdza lekarz weterynarii Tomasz Wielich, Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt w Poznaniu.-Informację ta otrzymaliśmy dziś rano i służby niezwłocznie przystąpiły do likwidacji stada. Ognisko znalazło się w gospodarstwie wyspecjalizowanym w tuczu trzody. W chlewni utrzymywane było tam 2 tysiące świń.

-Trwa dochodzenie epizootyczne w tej sprawie. Na tą chwilę wszystko wskazuje jednak na to, że mamy do czynienia z ogniskiem pierwotnym - dodaje przedstawiciel wielkopolskich służb weterynaryjnych.-To już trzecie ognisko ASF u świń w tym roku na obszarze Wielkopolski. Poprzednie wystąpiły w rejonie Międzychodu i Kępna.

 

 

×