Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: ASF po raz pierwszy u świń domowych

Autor:

Dodano:

Po raz pierwszy afrykański pomór świń (ASF) stwierdzono u populacji świń domowych w 2 gospodarstwach w Brandenburgii w powiatach Spree-Neisse i Märkisch Oderland - poinformowano o tym w komunikacie prasowym późnym wieczorem 15 lipca 2021 r.

Obydwa gospodarstwa, których to dotyczy, zostały zamknięte przez właściwe władze weterynaryjne podjęto także niezbędne środki. Wirus został początkowo wykryty przez laboratorium stanowe Berlin-Brandenburgia. W czwartek wieczorem krajowe laboratorium referencyjne Friedrich-Löffler-Institut (FLI) potwierdziło podejrzenie ASF.

Federalne Ministerstwo Rolnictwa zwróciło uwagę, że ze względu na zasadę regionalizacji w UE nadal istnieje możliwość handlu wewnątrzwspólnotowego świniami i wieprzowiną, ponieważ dotknięte populacje świń domowych znajdują się w tych samych regionach, co poprzednie przypadki ASF u dzików.

ASF u świń w gospodarstwie ekologicznym

W gospodarstwie ekologicznym w powiecie Sprewa-Nysa wirus został wykryty w martwym zwierzęciu w ramach monitoringu ASF. Na polecenie właściwego urzędu weterynaryjnego 200 zwierząt ze stada zostanie uśmierconych i zutylizowanych w bezpieczny sposób.

Przypadek w powiecie Märkisch Oderland dotyczy chowu przydomowego na małą skalę z dwoma zwierzętami.

Niecały rok i ASF wdarł się do niemieckich stad świń

Na razie trudno powiedzieć jakie konsekwencje może mieć wystąpienie ognisk ASF świń u naszych zachodnich sąsiadów. Pewne jest, że wydarzenie to jeszcze bardziej oddalą wizję wznowienia eksportu niemieckiej wieprzowiny na wiele intratnych rynków zbytu.

 

Pierwsze ogniska ASF u dzików potwierdzono w Niemczech w pierwszej połowie września ubiegłego roku. Do tej pory w kraju potwierdzono ponad 1500 ognisk choroby u tych zwierząt, z czego 1267 wystąpiło właśnie w Brandenburgii. Afrykański pomór świń w populacji dzików potwierdzono także w Saksonii.

×