Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zielony Ład - jaki los zgotuje ogrodnikom UE?

Autor:

Dodano:

- Współczuję tym, którym przyjdzie pracować na wsi w nowych realiach. To będzie pasmo wyrzeczeń, trudno będzie związać koniec z końcem, bo konsument nie udźwignie tych cen, po których powinna być sprzedawana żywność wyprodukowana w Nowym Zielonym Ładzie - mówi Ireneusz Znyk, prezes Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw w Łowiczu.

Gdy rozmawialiśmy 4 lata temu powiedział Pan, że opłacalność uprawy pomidora gruntowego jest absurdalnie niska i wielu plantatorów rezygnuje z tej działalności. Czy coś zmieniło się na lepsze, czy sytuacja jest równie trudna?

Zmieniło się o tyle, że ceny trochę poszły do góry, ale też wzrosły koszty produkcji. Ratuje nas zbiór kombajnowy, zbieramy w ten sposób 90% pomidorów; zbiór ręczny jest całkowicie nieopłacalny, wykonują go tylko ci, którzy sprzedają pomidory na giełdzie lub bezpośrednio.

Natomiast w zeszłym roku masowo wystąpiła zaraza ziemniaczana, niektóre plantacje trzeba było zaorać. Byli tacy, którzy mieli 100% plonu, ale większość miała 60%, i na tym poziomie wykonaliśmy kontrakt z naszym odbiorcą.

Pozostała część wywiadu na sadyogrody.pl

×