Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Welz: Będą nieoprocentowane pożyczki od 50 tys. zł do 1,5 mln zł na odbudowę gospodarstw po ASF

Autor:

Dodano:

Będą nieoprocentowane pożyczki od 50 tys. zł do 1,5 mln zł na odbudowę gospodarstw po ASF - zapowiedział w poniedziałek Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodał, że program wyrównywania strat dla hodowców.

Jak mówił, program zakłada, że oprócz już dostępnych, choć rozproszonych programów wsparcia finansowego dla poszkodowanych wirusem hodowców świń, będą też nowe, które efektywniej wesprą odbudowę małych i średnich gospodarstw.

Zaznaczył, że strona rządowa i inspekcja weterynaryjna nie może wymusić na zakładach mięsnych cen skupu żywca w obszarach choroby, które są niższe od cen rynkowych. - Możemy stworzyć narzędzia wyrównania rolnikom tej straty w formie dopłat do tej różnicy do ceny rynkowej, i to pojawi się w tym programie - zapowiedział.

Dodał, że drugie narzędzie to nieoprocentowane pożyczki na odbudową gospodarstw, na zakup prosiąt, paszy, sprzętu, opłat. Pożyczka nawet na 10 lat, będzie udzielna w wysokości od 50 tys. do 1,5 mln zł w zależności od wielkości gospodarstw - podał.

Przypomniał, że 19 lipca uruchomiono nową pracownię diagnostyki ASF we Włocławku i jest to szóste laboratorium w kraju działające w tym zakresie. Dodał, że planowane jest także utworzenie w ok. 3 miesiące kolejnego laboratorium województwie łódzkim w Piotrkowie Trybunalskim .

W ocenie wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego, mimo bardzo dobrej współpracy w zakresie bioasekuracji, oraz szerokich szkoleń i instrukcji jak się przed ASF-em chronić, trudno zapanować nad wirusem ASF, bo przychodzi z lasu.

- Protokoły czasem wskazują na błędy rolnika czy lekarza, ale to mała skala - powiedział. - Ratujemy sytuację odstrzałami sanitarnymi dzika, i to działa - ocenił.

Jak zaznaczył, nie ma wiedzy na temat ilości dzików w Polsce. - Ze swobodnych rozmów wynika, że tych dzików w lasach może być 1 mln sztuk - dodał.

×