Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Poznaj 10 kroków, które przybliżą Cię do założenia trawnika w ogrodzie

Autor:

Dodano:

Lato już w pełni. Zapragnęliście pięknego trawnika w ogrodzie? Nic straconego. Sierpień to miesiąc, który nadaje się na założenie trawnika, zarówno z nasion jak i z rolki. Niezależnie od wyboru gatunku trawy musimy wykonać kilka czynności, do których potrzebny nam będzie odpowiedni sprzęt.

Jeśli zdecydujemy się na założenia trawnika z nasion to możemy wybierać spośród dostępnych na rynku mieszanek gatunków traw, które najbardziej nam odpowiadają. Warto wcześniej przemyśleć, czy ma być on wyjątkowo odporny na suszę, czy może taki, który przetrwa częstą grę w piłkę.

10 kroków, które przybliżą Cię do pięknego trawnika w ogrodzie

Oto 10 kluczowych czynności przy zakładaniu trawnika oraz przydatny sprzęt:

Możemy do tego użyć szpadla lub glebogryzarki. Wszystko zależy od powierzchni. W przypadku mniejszych ogródków do przekopywania gleby wystarczy szpadel i ewentualnie widły, ułatwiające pozbycie się uciążliwych chwastów. Możemy wybrać szpadle, które sprawdzą się szczególnie przy kopaniu w twardej ziemi. Jeśli ktoś jednak dysponuje większym terenem, czynność ta może stać się męcząca i żmudna. Wówczas można użyć glebogryzarki.

Pomogą nam w tym np. grabie do wyrównywania gleby i wygrabiania zanieczyszczeń. Zostały wyposażone w 13-zębną, trwałą głowicę ze stali nierdzewnej, oraz lekki aluminiowy trzonek o specjalnym profilu dla wydajnej pracy.

Czekając na kiełkowanie nasion można rozłożyć na zasianej trawie agrowłókninę, aby ochronić nasiona przed ptakami. Pomaga ona także w utrzymaniu wilgoci i ciepła. Osłonę zdejmujemy, gdy trawa zaczyna rosnąć.

Pamiętajmy, że nasiona potrzebują wody. Powierzchnia gleby nigdy nie powinna wyschnąć, kiedy trawa ma zacząć kiełkować.

Jeśli jest ciepło i sucho, dobrze jest podlewać trawę dwa razy dziennie, używając do tego zraszacza. Podlewajmy umiarkowanie, aby nie wypłukać nasion. Przez 2-3 tygodnie od wysiewu trawy, ziemia powinna być cały czas wilgotna.

×