Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jak poprawnie dobrać opony rolnicze? Rozmiar ma znaczenie

Autor:

Dodano:

Poszukując opon rolniczych do ciągnika stajemy przed niełatwym zadaniem – oferta rynkowa w tym zakresie jest wszak ogromna. Ich wybór znacznie ułatwi nam jednak zapoznanie się z podstawową wiedzą w zakresie ogumienia przeznaczonego do zastosowań rolniczych.

Ogólnie rzecz biorąc, opony powinno dobierać się w zależności od charakteru pracy ciągnika, czyli czy pracuje on głównie w polu (uprawa, pielęgnacja, nawożenie), transporcie, a może w lesie.

Charakter pracy ciągnika, czyli jakie opony zastosować

Do uprawy, czyli poniekąd podstawowego charakteru ciągników rolniczych, zalecane są opony radialne. Kluczowymi ich zaletami są duża powierzchnia styku z glebą oraz możliwość pracy z obniżonym ciśnieniem, dzięki czemu minimalizujemy ugniatanie gleby, a maksymalizujemy siłę uciągu ciągnika.

Do upraw międzyrzędowych i ochrony roślin zaleca się z kolei wąskie opony radialne, które w tym przypadku gwarantują dużą wysokość przy zachowaniu jak najlepszej stabilności, co umożliwia ciągnikowi łatwe i skuteczne poruszanie się w międzyrzędziach, czy ścieżkach uprawowych.

Opony rolnicze najlepiej sprawdzające się w transporcie charakteryzować się powinny natomiast jak największą stycznością czoła bieżnika z powierzchnią drogi, co pozwala uzyskać największe przełożenie mocy ciągnika na jego uciąg. W ten sposób oszczędzana jest też energia, a tym samym paliwo.

Na zakończenie – opony do pracy w lesie. Te powinny posiadać dużą ilość płócien, gdyż im więcej ich warstw tym opony są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia spowodowane wystającymi korzeniami, gałęziami, kamieniami, itp. Tu sprawdzi się dobrze typ diagonalny.

Zamienniki opon rolniczych, czyli jak zamienić opony rolnicze?

Wspomniana duża oferta rynkowa ogumienia rolniczego pozwala nam wybierać je chociażby pod względem satysfakcjonującego nas stosunku ceny do jakości. Jak zatem zamienić opony rolnicze?

Tutaj z pomocą przychodzi nam firma hurtopony.pl. Znając zastosowanie opon oraz ich rozmiar wyjściowy (przy wymianie opon zalecana jest zawsze dokładna kontrola średnicy i rzeźby bieżnika opon) możemy swobodnie korzystać z zamienników. I tak przykładowo przy rozmiarze wyjściowym 11.2R24 możemy go zamienić na 280/85r24 oraz 380/75R20 lub 360/70R20.

Na pytanie, na jaki dokładnie rozmiar możemy zamienić praktycznie cały zakres opon rolniczych, satysfakcjonującą odpowiedź znajdziemy w tabeli zamienników, której fragment prezentujemy poniżej – cała tabela dostępna jest pod adresem https://www.hurtopony.pl/artykul/tabela-zamiennikow-rolniczych.html

Na podstawie tej tabeli możemy np. znaleźć także rozmiar opon szerszych lub węższych od tych, które obecnie mamy założone na ciągniku, przy zachowaniu takiej samej wysokości opony, co jest istotne przy zapewnieniu prawidłowej pracy naszej maszyny. W tabeli tej znajdziemy również zamienniki opon rolniczych nisko profilowych oraz opony dużych objętości, opony wąskie, międzyrzędzia i wiele innych.

Dlaczego warto kupić opony na hurtopony.pl?

Hurtopony.pl to firma z najbardziej rozwiniętą bazą logistyczną w Polsce, dzięki czemu oszczędza się czas i pieniądze. Opony, które są aktualnie dostępne na magazynie wysyłane są do klienta maksymalnie 24 godziny po złożeniu zamówienia.

Co istotne, przy zakupie min 2 sztuk opon rolniczych każdej wielkości, firma hurtopony.pl dostarczy je w każde miejsce w Polsce gratis z darmowym ubezpieczone przesyłki w pakiecie.

Ponadto firma oferuje usługę monitorowania przesyłki online oraz 14 dni na zwrot towaru, w przypadku osoby fizycznej.

×