Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Oszczędzaj ciepło, wykorzystując ekologiczne instalacje grzewcze

Autor:

Dodano:

Wybierając nowe urządzenie grzewcze, warto zadbać o to, aby miało jak najwyższą efektywność energetyczną. W zależności od dostępności infrastruktury można zainwestować w gazowy kocioł kondensacyjny lub powietrzą pompę ciepła. Dlaczego opłaca się zdecydować na nowoczesne urządzenie grzewcze?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na gazowy kocioł kondensacyjny, czy powietrzną pompę ciepła, otrzymamy czyste i całkowicie bezobsługowe urządzenie, za pomocą którego ogrzejemy nasz dom oraz przygotujemy ciepłą wodę użytkową.

Ponadto w przypadku pomp ciepła możliwe jest również chłodzenie pomieszczeń w okresie letnim. Jeżeli decydujemy się na nowe urządzenie grzewcze, najważniejsze jest to, aby wybrać rozwiązanie dostosowane do rodzaju budynku oraz potrzeb jego mieszkańców.  

Jaki wybrać gazowy kocioł kondensacyjny?

Gazowe kotły kondensacyjne będą świetnym rozwiązaniem tam, gdzie mamy dostęp do sieci gazowej, choć można z nich korzystać również w przypadku użytkowania własnego zbiornika z gazem. Ze względu na różnorodność rozwiązań technicznych łatwo jest znaleźć urządzenie dostosowane do różnych potrzeb.

Gazowe kotły kondensacyjne osiągają bardzo wysoką sprawność dzięki temu, że po procesie spalania ochładzają spaliny do takiej temperatury, w której następuje skroplenie zawartej w nich pary wodnej. W ten sposób odzyskiwana jest dodatkowa energia, która w przypadku tradycyjnego kotła ulotniłaby się przez komin.

Wśród kotłów gazowych możemy wyróżnić:

Wybierając gazowy kocioł kondensacyjny, warto zwrócić uwagę, aby miał jak najszerszą modulację mocy grzewczej. Dzięki temu będzie mógł w każdej chwili precyzyjnie dostosować moc do zapotrzebowania i w efekcie pracować oszczędniej.

Jak rodzaj powietrznej pompy ciepła wybrać?

Niezależnie od tego, czy mamy możliwość podłączenia do sieci gazowej, czy nie, warto rozważyć zastosowanie powietrznej pompy ciepła.

Urządzenie to jest zdolne do transportu energii odebranej z powietrza atmosferycznego na zewnątrz budynku i wykorzystania jej do ogrzewania pomieszczeń. Istotne jest to, że ilość pobranej darmowej i odnawialnej energii jest kilkukrotnie wyższa od energii elektrycznej potrzebnej do napędu tego procesu.

Wśród powietrznych pomp ciepła rozróżniamy:

W przypadku pomp ciepła szczególnie istotny jest ich precyzyjny dobór pod zapotrzebowanie budynku. Tylko prawidłowo dobrana pompa ciepła będzie mogła pracować efektywnie, zapewniając najwyższy komfort.

Powietrzne pompy ciepła wymagają również dodatkowego, szczytowego źródła ciepła wspomagającego ich pracę w niskich temperaturach (na ogół poniżej -10°C).

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie grzałek elektrycznych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby połączyć instalację pompy ciepła z kotłem gazowym.

Połączenie to nazywa się układem hybrydowym i stanowi najbardziej elastyczne rozwiązanie w zakresie nowoczesnego ogrzewania budynków.

Warto pamiętać, że pompy ciepła wykorzystują do pracy energię elektryczną. Dlatego dobrze jest równolegle zastosować instalację fotowoltaiczną.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną może pozwolić nawet na całkowitą redukcję kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

×