Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Powstaje polsko-holenderski holding na rynku grzybów hodowlanych

Autor:

Dodano:

Firma zarządzająca inwestycjami typu private equity - Cornerstone Investment Management, europejska firma Kartesia, specjalizująca się w dostarczaniu finansowania wraz z inwestorem branżowym Okechamp S.A. utworzą holding w sektorze grzybów hodowlanych - podano w komunikacie.

Jak informuje firma Cornerstone Investment Management, projekt, który już na starcie będzie generować przychody na poziomie 180 mln euro rocznie, jest wynikiem skomplikowanej, wieloetapowej transakcji, w której uczestniczyły cztery podmioty z różnych krajów. Jednym z kluczowych elementów jest projekt inwestycyjny w wysokości 80 mln euro, którego celem będzie rozwój nowej platformy złożonej z aktywów holenderskich (spółka Greenyard Prepared Netherlands właściciel marki Lutèce) oraz aktywów polskich (Okechamp).

"Tworzymy polsko-holenderski holding, który stanie się światowym graczem na rynku grzybów hodowlanych" - informuje Andrzej Klesyk z Cornerstone Investment Management, który nadzoruje transakcję, cytowany w komunikacie.

Polska liderem w produkcji pieczarek

Polska, z rocznym wolumenem ok. 300 tys. ton pieczarek rocznie, jest ich największym producentem - dotyczy to przede wszystkim dwóch najwyższych klas pieczarek, czyli zbieranych ręcznie i przeznaczonych na tzw. rynek świeży. Drugim producentem w Europie jest Holandia, która produkuje ok. 280 tys. pieczarek rocznie i specjalizuje się w pieczarkach niższej klasy, zbieranych mechanicznie, a następnie wykorzystywanych do przetwórstwa.

- To milowy krok dla naszej firmy - ocenia prezes spółki Okechamp Leszek Ejsmont, cytowany w informacji. Dodaje, że Okechamp staje się globalnym graczem na rynku pieczarek przetworzonych, a dzięki wykorzystaniu synergii operacyjnych jest szansa na zoptymalizowanie produkcji w obu podmiotach.

Ejsmont podkreśla, że optymalizacja produkcji to nie tylko bardziej nowoczesne linie produkcyjne pozwalające na podniesienie efektywności, ale przede wszystkim rozwiązania zapewniające większy komfort pracy i bezpieczeństwo pracowników.

"Wierzymy, że ta współpraca przełoży się na ekspansję naszego biznesu" - zaznacza wiceprezes Okechamp ds. handlowych Ewa Michalak. Jej zdaniem, połączenie sił z holenderską spółką sprawi, że polska firma będzie mogła znacznie rozszerzyć asortyment oferowanych produktów.

W integracji siła

Korzyści z utworzenie holdingu widzi także wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Piotr Pirogowski. "Okechamp jest podmiotem, który działa w całym łańcuchu wartości - od produkcji kompostu i okrywy, po produkcję i przetwórstwo pieczarek. Taka integracja pionowa może w przyszłości stać się źródłem licznych przewag konkurencyjnych" - stwierdza.

Okechamp, wspólnie z Cornerstone i Kartesią, zamierza inwestować w rozwój łańcucha wartości w Polsce, przede wszystkim w zwiększenie produkcji kompostu, a częściowo w zwiększenie uprawy pieczarek. Spółka planuje także inwestycje w usprawnienie produkcji w Holandii.

Przedmiotem zainteresowań spółki jest także otwieranie nowych obszarów, jak innowacje produktowe i nowe kategorie produktów. Jednym z pomysłów jest produkcja koncentratów białkowych oraz uprawa innych grzybów z przeznaczeniem na produkty zastępujące mięso.

Firma Okechamp S.A. jest obecna na rynku od 1992 roku. 1 października 2007 r. u w wyniku połączenia dwóch firm: Ole S.A. i Okechamp S.A. powstała obecna firma Okechamp S.A. Firma specjalizuje się w produkcji podłoża do produkcji pieczarek i świeżych pieczarek do przetwórstwa. Zajmuje się też przetwórstwem innych warzyw z całego świata. Firma sprzedaje swoje produkty w krajach na sześciu kontynentach. W 2020 roku obroty grupy wyniosły 64 mln euro. Firma jest właścicielem marki Ole!

×