Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Wartość surowcowa mleka ponownie spadła

Autor:

Dodano:

Według instytutu IFE w Kolonii, wartość zarówno masła, jak i odtłuszczonego mleka w proszku uległa w ostatnim czasie pogorszeniu.

Wartość surowca określona na podstawie cen rynkowych masła i odtłuszczonego mleka w proszku, spadła w lipcu 2021 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,3 centa do 36,2 centa/kg. Instytut IFE w Kilonii poinformował, że niski poziom z poprzedniego roku został jeszcze przekroczony o 6,1 centa. Wartość surowcowa mleka rosła nieprzerwanie od września 2020 r. i po raz pierwszy spadła w lipcu.

Według instytutu, niemieckie ceny masła spadły średnio o 2 proc. do 397,50 euro/100 kg w lipcu 2021 roku. Ceny odtłuszczonego mleka w proszku spadły o prawie 4 proc. do 246,60 euro/100 kg.

Miesięczna wartość surowca ustalana przez Instytut IFE w Kilonii dotyczy standardowego mleka o zawartości tłuszczu 4,0 proc. i białka 3,4 proc. z gospodarstwa producenta mleka i nie zawiera podatku VAT. Kalkulacja oparta jest na sprzedaży brutto, wyprowadzonej na podstawie średnich cen rynkowych masła i odtłuszczonego mleka w proszku na podstawie notowań na południowoniemieckiej giełdzie masła i sera w Kempten. Wartość surowca nie wskazuje ceny płaconej przez określoną mleczarnię, ale jest wskaźnikiem rozwoju cen standardowych produktów mleczarskich w Niemczech i UE.

×