Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Podkarpackie: będzie więcej pieniędzy dla Lokalnych Grup Działania

Autor:

Dodano:

W nowej perspektywie finansowej UE będą dodatkowe pieniądze na projekty realizowane na terenach wiejskich poprzez Lokalne Grupy Działania – zapowiedział marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Dodał, że dodatkowe pieniądze będą przeznaczone na tereny wiejskie za sprawą instrumentu, jakim jest Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). W nowej unijnej perspektywie będzie on dodatkowo zasilany pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do tej pory RLKS zasilany był środkami z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Na Podkarpaciu pieniądze te były rozdysponowywane poprzez kolejne edycje Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). RLKS może mieć jednak inne źródła finansowania. I samorząd województwa postanowił teraz to wykorzystać.

Jak podkreślił Ortyl, w przypadku Podkarpacia będą to - pozostające w gestii samorządu województwa - środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego. "Podjęliśmy taką decyzję, gdyż widzimy konieczność dodatkowego wsparcia obszarów wiejskich. A skoro jest potencjał w Lokalnych Grupach Działania i są sukcesy - to warto je wzmocnić" - dodał.

Zwiększone fundusze trafią na podkarpacką wieś poprzez Lokalne Grupy Działania, których w regionie jest w sumie 26. To podmioty, które skupiają przedstawicieli sektora społecznego, gospodarczego oraz publicznego.

Zdaniem Ortyla, wdrożenie RLKS-u w nowej formule będzie "nieco skomplikowane".

- Ale to rozwiązanie przyniesie mieszkańcom obszarów wiejskich dodatkowe możliwości i korzyści. LGD-y mają wielkie doświadczenie i na pewno poradzą sobie z nowymi wyzwaniami - stwierdził.

Przygotowywany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej zakłada, że do 16 województw w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich ma trafić 682 mln euro. Na Podkarpaciu oprócz tej kwoty dojdą jeszcze środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jak zaznaczył Ortyl, jak duża będzie to ostatecznie pula, na razie nie wiadomo, ale na pewno będzie większa niż do tej pory.

- Więcej pieniędzy to większe możliwości nie tylko w zakresie liczby, ale również rodzaju realizowanych projektów. Taki montaż sprawi, że będą mogły być realizowane także inne niż do tej pory przedsięwzięcia, które wzajemnie będą się uzupełniały  - powiedział.

W kończącej się perspektywie, która obejmowała lata 2014-2020, podkarpackie LGD dysponowały w sumie kwotą przekraczającą 188 mln zł. Jak zaznaczył marszałek woj. podkarpackiego, w zdecydowanej większości środki te zostały rozdysponowane z sukcesem.

Dzięki projektom podjętym przez LGD-y utworzono w regionie ponad 1300 miejsc pracy, udało się również utrzymać 45 już istniejących. Powstało ponad 470 obiektów architektury turystycznej i rekreacyjnej a ponad 100 zmodernizowano.

Konserwacji lub pracom restauratorskim poddano ponad 100 obiektów zabytkowych. Wybudowano lub przebudowano również ponad 20 km dróg oraz ponad 70 km ścieżek rowerowych. Zorganizowano także ponad 200 szkoleń, w których uczestniczyło ponad 3300 osób.

Sprawdź najnowsze oferty na Giełdzie Rolnej

×