Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

OiE: ASF na Dominikanie był wcześniej niż dotychczas sądzono

Autor:

Dodano:

ASF na Dominikanie potwierdzono oficjalnie pod koniec lipca bieżącego roku. Tymczasem jak wynika z dochodzenia prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OiE), w rzeczywistości choroba była obecna tym kraju już kilka miesięcy wcześniej.

Jak wynika z informacji portalu Pigprogress, ślady wirusa potwierdzono w tkankach zwierząt pobranych już 10 kwietnia. Także wyniki próbek pobranych w maju dały wynik pozytywny. Do tej pory ASF potwierdzono w tym kraju w 25 lokalizacjach. Chorobę potwierdzono w prowincjach La Vega, Elias Pina i San Juan.

Na ten moment nikt nie potrafi wyjaśnić dlaczego informację o pojawieniu się ASF opublikowano z tak dużym opóźnieniem. Fakt ten znacząco utrudnił opanowanie sytuacji epizootycznej, gdyż od momentu pojawienia się ognisk choroby do podjęcia jakichkolwiek działań minęły aż 3 miesiące. Nie wiadomo również skąd choroba pojawiła się na wyspie: ze względu na położenie większości ognisk w niedużej odległości granicy z Haiti, istnieje teoria mówiąca o tym że choroba przedostała się właśnie z tego kraju.

Dominikana nie zalicza się do wiodących producentów trzody chlewnej na świecie, sytuacja w tym kraju rozpatrywana jest jednak przede wszystkim w kontekście zagrożenia dla innych wiodących producentów trzody chlewnej w Ameryce Północnej – zwłaszcza USA i Kanady. Jeszcze przed wykryciem ognisk ASF na Dominikanie obowiązywał zakaz transferu świń pomiędzy Dominikaną a USA, co wynikało z obecności klasycznego pomoru świń na wyspie. Amerykańskie służby celne zintensyfikowały jednak działania związane z ochroną granic. Zwiększono między innymi częstotliwość kontroli lotów z Dominikany, aby upewnić się, że podróżni nie wwożą ze sobą żywności pochodzenia wieprzowego.

×