Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Warto powalczyć o długowieczność w stadzie

Autor:

Dodano:

Jednym z większych problemów wpływających na pogorszenie rentowności w polskich stadach bydła mlecznego jest krótki okres użytkowania i wysokie brakowanie zwierząt.

Przeciętna długość użytkowania krowy mlecznej, to nieco ponad 3 laktacje, a nierzadko zdarzają się sytuacje, że krowa nie wchodzi w drugą laktację, a nawet nie kończy pierwszej i z uwagi na problemy zdrowotne musi zostać wybrakowana ze stada. Wartość takiej sztuki niekiedy nie pokrywa nawet kosztów poniesionych na jej odchów.

Natomiast koszt zakupu jałówki cielnej, bądź pierwiastki jest relatywnie wysoki i w efekcie powstaje dziura w budżecie, która wpływa negatywnie na ostateczny wynik finansowy gospodarstwa. Z pojęciem długowieczności wiąże się nieodzownie taki wskaźnik jak wydajność życiowa krowy.

Wielu hodowców za próg opłacalnej produkcji przyjmuje wartość 40 tys. l mleka, co przy założeniu wydajności laktacyjnej na poziomie 10 tys. l, daje 4 pełne laktacje użytkowania w stadzie. Dłuższe utrzymanie zwierząt w stadzie to nie tylko wyższa stopa zwrotu nakładów z odchowu, ale również możliwość prowadzenia selekcji.

Deficyt jałówek hodowlanych

Obecnie w wielu stadach występuje deficyt młodzieży hodowlanej. Do remontu stada wykorzystywana jest więc cała pula dostępnych jałówek, co nie pozostawia miejsca na jakąkolwiek selekcję.

Warto więc dążyć do przeciwnej sytuacji, gdzie będzie możliwość wyboru zwierząt do dalszej hodowli, a nadprogramowe jałówki będą mogły zostać przeznaczone na sprzedaż, stanowiąc dodatkowe źródło dochodu.

×