Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Otwarto Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" w Otrębusach

Autor:

Dodano:

Niezwykły kunszt, który prezentują artyści zespołu Mazowsze, na absolutnie najwyższym, światowym, profesjonalnym poziomie, zachwyca, wbija w ziemię - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" w Otrębusach.

- Jerzy Waldorff nazwał kiedyś zespół Mazowsze perłą w koronie Rzeczpospolitej Polskiej. Coś w tym jest, że Mazowsze, wszędzie tam, gdzie przyjeżdża, tam gdzie się prezentuje, gdzie można je zobaczyć w tych pięknych, wspaniałych strojach - osadzonych w polskiej tradycji różnych regionów naszego kraju - kiedy można zobaczyć ten niezwykły kunszt, który prezentują artyści Mazowsza na absolutnie najwyższym, światowym, profesjonalnym poziomie, zachwyca, wbija w ziemię - ocenił Duda.

Jak dodał, zespół "jest wielkim, wspaniałym ambasadorem polskości, polskiej tradycji, folkloru, tego wszystkiego, co pokazuje głębię kultury i tradycji narodu i państwa, dlatego otwarcie Centrum Folkloru Polskiego "Karolin" w Otrębusach w siedzibie Zespołu Mazowsze jest wydarzeniem tak ważnym".

Prezydent powiedział, że projekt ekspozycji stałej przygotowała pracownia Mirosława Nizio, który zaprojektował ekspozycje stałe Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Żydów Polskich Polin. Zdaniem prezydenta fakt, że Nizio zaprojektował te "niezwykłe miejsca, cieszące się wielką sławą, zainteresowaniem i przyciągające tłumy zwiedzających, pozwala z góry założyć, że także ekspozycja w siedzibie Mazowsza Centrum Folkloru Polskiego +Karolin+, będzie przyciągała", dla dwóch, niezwykle ważnych elementów. Pierwszy z nich, według Dudy, to "ekspozycja folkloru, tradycji różnych regionów naszego państwa, która pozwala zobaczyć właśnie tę głębię czasu, przez którą ta kultura rozwijała się, ewoluowała, te niezwykłe barwy, jakie w tej kulturze są i jakie z niej wypływają". "Po drugie, będzie można zobaczyć także pewną stylizację folkloru i kultury, którą prezentował zespół Mazowsze - wielki dorobek Tadeusza i Miry Sygietyńskich - dodał.

Mieszczące się w Pałacu Karolin w Otrębusach pod Warszawą edukacyjne Centrum Folkloru Polskiego jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".

×