Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Francja: Strach przed chińskimi inspekcjami rzeźni

Autor:

Dodano:

Chińscy inspektorzy będą od września kontrolować rzeźnie trzody chlewnej we Francji.

We wrześniu odbędą się kontrole chińskich inspektorów we francuskich ubojniach trzody chlewnej. Stowarzyszenie Producentów Mięsa Culture Meat obawia się, że audytorzy z Chin „nie mają dobrych intencji”.

Według francuskiego specjalistycznego Instytutu Hodowli Trzody Chlewnej (Ifip) poprzednia wizyta audytorów w Hiszpanii spowodowała utratę przez pięć rzeźni licencji eksportowych do Chin. Ponadto jedna francuska i  jedna austriacka firma znalazły się już na chińskiej liście zakazanych eksporterów.

Kontrole zostałyby wykorzystane jako narzędzie do ograniczenia importu wieprzowiny - podejrzewa Culture Meat. Zwiększona produkcja wewnętrzna i wysoki import doprowadziły do nadwyżki wieprzowiny i znacznego spadku cen w Chinach w pierwszej połowie 2021 roku.

Według stowarzyszenia, aby nie zagrażać ożywieniu produkcji krajowej w przypadku wysokich kosztów pasz i niskich cen otrzymywanych przez producentów, rząd Chin wywiera presję na organy wydające zezwolenia i importerów, aby ograniczyły import wieprzowiny.

×