Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Okiem Farmera: Nadal dokańczane są żniwa

Autor:

Dodano:

W pierwszej dekadzie września na polach zostało jeszcze do zebrania ok. 3-4 proc. plantacji zbóż. Ale są regiony, gdzie ta skala jest jeszcze większa i sięga 15-20 proc. Ten tydzień na szczęście, ze względu na pogodę, pozwoli je dokończyć.

Najwięcej niezebranych zbóż jest w takich województwach jak: warmińsko-mazurskie, mazowieckie i dolnośląskie. Na mniejszą skalę problem ten istnieje w takich regionach jak Ziemia Łódzka, Lubelszczyzna, Podkarpacie. Praktycznie w każdym z województw są jeszcze plantacje, które nie trafiły pod kosę kombajnów. Ich liczba się zmniejsza, bo wysoka temperatura i słońce, sprzyjają pracom żniwnym.

Ale co ważne, są gospodarstwa w których nie udało się wcześniej zebrać nie kilku, ale kilkudziesięciu hektarów. Na polach stoją często owies, żyto i pszenżyto.

Poza tym już w niektórych regionach rolnicy informują, że robi się wręcz sucho. Widać to po wschodzącym rzepaku czy zasychających międzyplonach. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.

Z cyklu „Okiem Farmera” rozmawiamy na temat przebiegu tegorocznych żniw, jakości płodów rolnych i ich cenach. Przypominamy też sezon poprzedni. Warto podkreślić, że owszem ceny zbóż i rzepaku są wyższe, ale wyższe są też i to znacznie środki produkcji i usługi.

×