Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Rynek w stagnacji, ceny tuczników blisko dna

Autor:

Dodano:

Wczorajsze notowanie niemieckiej "dużej giełdy" w niczym nie zmieniło sytuacji producentów trzody. Przynajmniej do najbliższej środy obowiązywać będzie stawka ustalona jeszcze w sierpniu.

Wczorajsza sesja niemieckiej "dużej giełdy" żywca wieprzowego, organizowanej przez tamtejsze Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG), nie przyniosła zmiany stawki cen tuczników. Oznacza to, że przynajmniej przez najbliższy tydzień obowiązywać będzie stawka 1,25 euro za kilogram półtuszy o mięsności 57 proc, ustalona jeszcze w sierpniu. 

W przeliczeniu na krajową walutę (po kursie euro z dnia dzisiejszego - 4,60 zł) niemieckie tuczniki kosztują obecnie 5,75 zł/kg. Nieco droższe pozostają tuczniki na polskim rynku - na początku tygodnia średnia cena skupu wynosiła 5,81 za kilogram klasy E. Niestety o ile w ciągu ostatnich trzech tygodni stawka w Niemczech pozostaje bez zmian, to w tym samym czasie w Polsce świnie staniały średnio o 40 groszy. 

Światełkiem w tunelu jest być może delikatne ożywienie na rynku o którym świadczyć może symboliczna podwyżka cen na wtorkowej "małej giełdzie", podczas której tuczniki podrożały o symboliczny 1 eurocent. Jednak czy jest to zwiastun trwałej, a przede wszystkim znaczącej podwyżki? Czas pokaże. 

×