Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pchełki nadal w natarciu!

Autor:

Dodano:

W trakcie lustracji plantacji rzepaku ozimego szukaliśmy, niezwykle dokuczliwej w tym sezonie, śmietki kapuścianej. Wystarczył jednak krótki spacer po polu, by można było stwierdzić, iż żeruje nadal na niej inne, nie mniej ważne szkodniki - pchełki. Jak rozpoznać objawy ich bytowania i czym je zwalczać?

O występowaniu pchełek informowaliśmy w pierwszej dekadzie września. Obecnie problem nie zmalał i dotyczy także plantacji założonych w terminie opóźnionym, co zaobserwowaliśmy na polach położonych w północnej Polsce. 

W łanach rzepaku także żeruje już śmietka dokonując coraz to rozleglejszych uszkodzeń. 

Pchełki- po tych objawach ją rozpoznasz

Dorosły osobnik pchełki to chrząszcz o wielkości do 4 mm koloru czarnego z charakterystycznym niebiesko-metalowym połyskiem. Samica składa do 800 jaj, z których wiosną wykluwają się larwy. Brudnobiała larwa żeruje na początku sezonu wegetacyjnego i stanowi zagrożenie głównie dla formy jarej tego gatunku rośliny uprawnej. Jesienią natomiast sieje spustoszenie na plantacjach późno sianych. Typowym objawem występowania pchełek są okrągłe, małe wygryzienia w liścieniach i liściach właściwych rzepaku. Przy dużej presji agrofaga liście przypominają sito, a w skrajnych przypadkach roślina zamiera. W wyniku uszkodzeń maleje powierzchnia asymilacyjna liścia, zdolność zimowania rośliny, obniża się także wielkość i jakość plonu.

Jak zwalczać pchełkę?

Szkodnik ten żywi się chwastami z rodziny kapustowatych, takimi jak rzodkiew świrzepa, tobołki polne czy gorczyca polna, dlatego niezwykle istotne jest staranne zwalczanie chwastów. Oprócz tego warto siać rzepak w terminie optymalnym dla danego regionu, a nasiona zaprawiać.

Progi ekonomicznej szkodliwości dla pchełek wynoszą:

Pchełka rzepakowa 3 chrząszcze na 1 mb rzędu,

Pchełki ziemne 1 chrząszcz na 1 mb rzędu

 Po stwierdzeniu występowania owada należy wykonać oprysk chemiczny. Wśród zarejestrowanych substancji czynnych do zastosowania w rzepaku ozimym jesienią znajdują się na przykład acetamipryd, deltametryna czy lambda-cyhalotryna.

×