Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Euro do dopłat po 4.6197 zł

Autor:

Dodano:

Europejski Bank Centralny podał oficjalny kurs euro, który będzie zapewne stosowany do wyliczenia tegorocznych płatności bezpośrednich. Euro kosztuje 4.6197 zł, w ubiegłym roku było po 4.5462 zł.

Wczoraj, 29 września 1 euro kosztowało  4,626 zł (w stosunku do dnia poprzedniego było to 0,2% więcej).

Dziś podano kurs  4.6197 zł.

W ciągu ostatniego roku od 29 września minimum przypadło 9 grudnia 2020 - 4.4246 zł, a maksymalny kurs był 30 marca 2021 - 4.6582 zł. Przeciętny kurs z całego roku to 4,5364 zł.

Kurs dzisiejszy jest więc nieco wyższy niż ubiegłoroczny i wyższy niż średni w całym roku.

Do wyliczenia dopłat przyjmowany jest kurs euro podawany przez Europejski Bank Centralny w ostatnim roboczym dniu września - albo średni kurs dla całego tego miesiąca. Z tej drugiej możliwości wolno skorzystać wtedy, gdy w ostatnim dniu września kurs różni się znacząco od średniego. Ani raz jej nie przyjęto.

W ubiegłym roku euro do dopłat było po 4.5462 zł.

Czytaj też:

Euro do dopłat droższe niż rok temu

 

Jakie stawki dopłat bezpośrednich?

Czekamy na stawki dopłat bezpośrednich, jakie będą obowiązywać w tym roku.

Trzeba zauważyć, że wysokość tych stawek jest trzymana w tajemnicy – pytałam w ARiMR oraz w MRiRW o stawki w euro wyliczone dla tegorocznych dopłat (przypomnijmy – decyduje tu wielkość areału i liczba sztuk zwierząt zgłoszonych do dopłat oraz wielkość dostępnej koperty na poszczególne dopłaty w euro – 30 września te wyliczone w euro stawki na ha czy sztukę można przeliczyć na złotówki po podanym tego dnia kursie euro), ale odpowiedzi nie udzielono.

Pozostaje więc czekać na upublicznienie projektów rozporządzeń regulujących wysokość płatności w tym roku.

×