Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Więcej Claasa z Rosji

Autor:

Dodano:

Istniejąca od 2005 r. w Krasnodarze nad Morzem Czarnym rosyjska fabryka firmy Claas po raz kolejny zostanie rozbudowana.

Zapotrzebowanie na maszyny rolnicze w Rosji jest ogromne. Nic więc dziwnego, że producenci maszyn rolniczych coraz śmielej poczynają sobie na tamtejszym rynku. Nie inaczej jest z Claasem, który już od 16 lat produkuje kombajny, ciągniki i inne maszyny rolnicze w rosyjskim Krasnodarze.

Ta nowoczesna fabryka, która rozpoczęła działalność zaledwie 16 lat temu, była już kilkakrotnie rozbudowywana. Jest to związane z ogromnym popytem na maszyny Claas na wewnętrznym rosyjskim rynku, który nieprzerwanie rośnie od lat.

- Zaufanie rosyjskich rolników i ważnych rynków eksportowych do naszych maszyn rośnie z roku na rok. Mówi się, że Claas produkuje w Krasnodarze z taką samą wysoką jakością jak w Harsewinkel i innych fabrykach – mówi dr Ralf Bendisch, dyrektor generalny zakładu Claas w Krasnodarze.


Czterokrotny wzrost produkcji w ciągu pięciu lat

Oddana do użytku w 2005 roku i rozbudowana w 2015 roku kosztem 120 mln euro fabryka w Krasnodarze pozostaje jednym z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących kombajny zbożowe i maszyny rolnicze. Obok budowy kombajnów Tucano odbywa się tu również montaż dużych ciągników Axion i Xerion przeznaczonych na rynek rosyjski i kazachski. Każdego roku ponad 1000 egzemplarzy Tucano opuszcza krasnodarską fabrykę.

Wytwarzane w niej maszyny przechodzą pełny cykl produkcyjny – od stalowego półfabrykatu, poprzez karoserię i powłokę lakierniczą, aż po gotowy do odbioru produkt. Takie podzespoły jak kabina, siekacz słomy czy opony są produkowane we własnym zakresie lub zewnętrznie przez rosyjskich dostawców. W przyszłości z linii produkcyjnej w Krasnodarze będą także zjeżdżać nowe kombajny hybrydowe Trion przeznaczone na rynek Rosji i Kazachstanu.

Tucano "produktem rosyjskim"

Zapewne jednym z czynników wpływających na sukces są oferowane przez Claas w Krasnodarze studia dla kadry technicznej. Dwuletni program kształcenia obejmuje studia w zakresie budowy maszyn w Krasnodar Vocational Training School oraz zajęcia praktyczne w Claas Krasnodar. Zdobyte kwalifikacje odpowiadają niemieckiemu standardowi dla mechaników przemysłowych.

Ciekawostką krasnodarskich zakładów jest fakt, że wyprodukowany w tamtejszych zakładach kombajn Claas Tucano został uznany za „produkt rosyjski” i od tego momentu kwalifikuje się do rządowych dotacji rolniczych.

 

×