Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejny tydzień rekordowych cen rzepaku na MATIF

Autor:

Dodano:

Co prawda w piątek spadły ceny kontraktów na oleiste na światowych giełdach, ale w ujęciu tygodniowym rzepak z tegorocznych zbiorów na MATIF wyraźnie podrożał i bił kolejne rekordy, a od kilku dni cena utrzymuje się powyżej 3000 zł/t.

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w listopadzie spadły w piątek o 1,3 proc. do 667,50 euro/t (3068) zł/t, ) i były o 69,8 proc. wyższe niż o tej porze przed rokiem. Przez ostatni tydzień rzepak podrożał 3,6 proc. Uzyskana w zwartek cena była najwyższa w historii notowań rzepaku z tegorocznych zbiorów (676,25 euro/t. W piątek niedługo po otwarciu notowań cena sięgnęła poziomu aż 685,00 euro/t, co było wyrównaniem absolutnego rekordu notowań rzepaku z 29 kwietna br. (był to jednorazowy wyskok ceny wygasającego dzień później kontraktu majowego). Cóż, im wyżej tym bardziej nerwowo.

W najbliższy wtorek USDA opublikuje najnowszy miesięczny raport m.in. na temat prognoz bilansu oleistych w tym rzepaku w bieżącym sezonie- do wtorku włącznie może być nerwowo, a później zobaczymy.

Notowania kanadyjskiej canoli w piątek spadły o 0,1 proc. i wyniosły 926,9 CAD/t, a przez ostatni rok wzrosły o 76,4 proc. W ujęciu tygodniowym canola podrożała o 2,6 proc. Amerykańska soja potaniała w piątek o 0,3 proc. i kosztowała 456,76 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 18,4 proc., natomiast przez ostatni tydzień obniżyła się o 0,3 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 1,29 proc. (667,50 euro/t - 3068 zł/t).

Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,34 proc. (456,72 USD/t- 1817 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,04 proc. (926,90 CAD/t - 2939 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×