Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa Zelandia: Podniesiono prognozy cen mleka

Autor:

Dodano:

Nowozelandzki ANZ Bank zrewidował swoje prognozy cen mleka na bieżący sezon 2021/2022.

Analitycy zakładają teraz, że średnie wynagrodzenie za kilogram suchej masy mlecznej w Nowej Zelandii wyniesie w przeliczeniu 4,92 euro.

Prognozy banków różnią się

Odpowiada to wzrostowi o 6,5 proc. w porównaniu z poprzednimi oczekiwaniami. Przewidywany przez bank poziom cen mleka jest o 12 centów wyższy niż ostatnie oczekiwanie wyrażone przez Fonterrę wynoszące 4,80 euro, jako średnia z przedziału od 4,35 euro do 5,25 euro.  Według Banku ANZ, ceny produktów mlecznych rozwijają się dobrze od początku sezonu i choć często słabną o tej porze roku, tym razem ceny ustabilizowały się.

Dochody rolników na poziomie, który umożliwia osiągnięcie zysków

Analitycy z innych instytucji finansowych Nowej Zelandii zwiększyli ostatnio swoje oczekiwania dotyczące płatności za mleko, ponieważ ograniczone ilości mleka wspierają ceny światowe i prawie nie widać żadnych negatywnych skutków kursowych. Obecna prognoza Banku Westpac dotycząca średniej ceny w sezonie 2021/2022 to 5,10 euro za kilogram suchej masy mlecznej.

Przekroczyłoby to poprzedni rekord wypłat Fonterry w wysokości 5,04 euro z sezonu 2013/2014. Oczekiwania ASB Banku wynoszą 4,92 euro, a BNZ Banku 4,98 euro.

Krucha równowaga i powolny wzrost

Z kolei nowozelandzki Rabobank obniżył w zeszłym miesiącu swoją prognozę ceny do 4,68 euro. Nawiązując do wysokich zapasów w Chinach. Według Rabobanku, import chiński musiałaby zwolnić lub spaść, aby przywrócona została równowaga na rynku.

ANZ Bank zwrócił również uwagę, że globalny popyt na produkty mleczne jest kruchy, ponieważ gospodarki azjatyckie nadal częściowo cierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Jednak globalna podaż mleka rośnie tylko powoli, również, dlatego, że wysokie koszty pasz na półkuli północnej ograniczają produkcję. Nie należy spodziewać się, zatem gwałtownego wzrostu podaży produktów mlecznych na rynku światowym.

 

 

×