Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niemcy: Zebrano więcej zbóż ekologicznych

Autor:

Dodano:

Rolnicy ekologiczni w Niemczech zebrali w 2021 r. więcej ziarna ekologicznego niż w poprzednim roku. Powodem tego nie były jednak wyższe średnie plony, a raczej zwiększenie areału upraw różnych rodzajów zbóż.

Średnie plony ziarna ekologicznego w 2021 r. wyniosły 33,7 dt/ha, dokładnie na poziomie z roku poprzedniego. Nawet, jeśli średnie plony ze wszystkich upraw pozostały stabilne, zmiany w poszczególnych uprawach były bardzo zróżnicowane.

Są to oceny rolniczej informacji rynkowej (AMI) na podstawie średnich plonów poszczególnych upraw z krajów związkowych. Pochodzą one od grup producentów, rolników, stowarzyszeń rolników, prób odmian i konsultantów, a średnie plony są ekstrapolowane przy użyciu danych obszarowych krajów związkowych z badania danych strukturalnych 2020.

W bieżącym roku wzrost wolumenu zbóż ekologicznych wynika z samego tylko wzrostu powierzchni o około 13 000 ha, jednak uprawy rozwijały się zupełnie inaczej - tak, więc o zmianach zadecydowała nie tylko pogoda, ale przede wszystkim zmienione plany uprawowe rolników.

Średnie plony dla poszczególnych gatunków zbóż ekologicznych w Niemczech wynosiły:

×