Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Podatkowe przekręty na oleju spożywczym

Autor:

Dodano:

17 osób zatrzymanych zostało w związku z karuzelą podatkową w handlu olejem roślinnym, ujawnioną przez CBŚP i KAS. Skarb Państwa stracić miał 170 mln zł.

Funkcjonariusze CBŚP i KAS rozbili grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o oszustwa podatkowe w obrocie olejem rzepakowym i słonecznikowym. Grupa działała na terenie Polski, Czech, Słowacji i Bułgarii. Do sprawy zatrzymano dotąd 17 osób, podejrzanych o udział lub współpracę z szajką.

Śledztwo wykazało, że grupa osiągała korzyści majątkowe wprowadzając do obrotu na terenie kraju olej rzepakowy i słonecznikowy bez uiszczenia należnego podatku VAT. Z ustaleń wynika, że szajka mogła działać od 2010 roku. W tym okresie jej członkowie dokonali tysiące fikcyjnych transakcji handlowych z podmiotami zagranicznymi, które miały na celu pozorowanie wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami.

"Z zebranego materiału wynika, że skala uszczupleń należności publicznoprawnych z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT szacowana jest na kwotę ponad 170 mln zł, zaś wartość poświadczających nieprawdę faktur opiewa na kwotę ok. 2 miliardów złotych." - informuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

W tym tygodniu policjanci i funkcjonariusze KAS przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby firm, mogących mieć związek z przestępczym procederem na terenie województw śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz opolskiego. Do sprawy zatrzymano 17 osób, którym prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie przedstawił zarzuty dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania poświadczających nieprawdę faktur (czyli tzw. zbrodni vatowskiej), przedkładanie nierzetelnych deklaracji podatkowych oraz oszustw.

Wobec 6 podejrzanych podejrzanych o popełnienie zbrodni vatowskiej prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Za popełnienie zbrodni vatowskich grozić może kara do 25 lat pozbawienia wolności.

Sprawa według Policji wciąż ma charakter rozwojowy.

×