Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dziennik: CBA prześwietli prezesa KRUS

Autor:

Dodano:

Kolejny gazeta pisze o nadużyciach w KRUS. Dziennik potwierdza, że rządowa kontrola w KRUS potwierdziła informacje "Dziennika", że w Kasie nadzorowanej przez Ministra Rolnictwa dochodziło do nepotyzmu i nadużyć, a jej prezes Roman Kwaśnicki zataił w oświadczeniu majątkowym, że zasiada we władzach prywatnej spółki.

(…) Sprawdzeniem prawdomówności prezesa KRUS Kwaśnickiego zajmie się na wniosek kancelarii premiera Centralne Biuro Antykorupcyjne.

(…) Kontrola potwierdziła nepotyzm w KRUS.

(…) W KRUS zawierano "niecelowe i niegospodarne" umowy - wynika z raportu. Dwie z nich są wyjątkowo kuriozalne: kierowca prezesa Kwaśnickiego, Artur Grab miał przygotować "dokumentację niezbędną do obsługi centrali KRUS". Zainkasował za to blisko 9 tys. zł, ale zamiast robić dokumentację, woził prezesa służbowym samochodem. Prywatnie Grab jest znajomym Kwaśnickiego (…)

(…) Inny znajomy Kwaśnickiego, Marek Majcher, w lutym również wygrał konkurs. Został głównym specjalistą w biurze organizacyjno-prawnym Kasy. Jego umowa na "doradztwo w zakresie organizacji Kasy" opiewała na blisko 10 tys. zł. Kontrolerów zdziwiło, że umowa nie precyzuje, o jakie doradztwo chodzi i komu miałby doradzać.

(…) Ministerstwo Rolnictwa, któremu KRUS podlega, zgodziło się, by prezes w Warszawie mieszkał w rządowym hotelu, a koszty podróży do rodzinnej Jeleniej Góry zwracała mu Kasa. A podróżuje często. Od stycznia do lipca był w 34 delegacjach, w tym w 23 do... Jeleniej Góry. Zbiegiem okoliczności - często w weekendy, kiedy wykłada w lokalnej wyższej szkole. 

(…) Kontrolerzy ustalili też, że tylko w tym roku Fundusz Składkowy dał rolniczym organizacjom ponad 14 mln zł. Wbrew prawu, bo takiego przekazywania pieniędzy nie przewiduje ustawa o KRUS. Wśród beneficjentów znalazła się rodzinna gmina Jarosława Kalinowskiego z PSL.

Źródło: PAP, Dziennik

×