Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kompaktowa szóstka

Autor:

Dodano:

2008 rok jest wyjątkowo bogaty w maszynowe nowości. Wielu producentów pokazało udoskonalone i odświeżone produkty, inni z kolei zaprezentowali konstrukcje zupełnie innowacyjne. Nowości nie brakuje również wśród maszyn uprawowych, a jedną z nich jest z całą pewnością nowa kompaktowa brona talerzowa z Kutna.

Nazwa Bury kojarzyła się do niedawna przede wszystkim z opryskiwaczami. Dlaczego? Istniejąca od 1991 r. firma zaczynała właśnie od opryskiwaczy. Opryskowa tradycja jest z powodzeniem kontynuowana do dzisiaj – począwszy od mniejszych zawieszanych opryskiwaczy, na samojezdnych kończąc. Maszyny do ochrony roślin to tylko jedna gałąź produkcji. Drugą stanowią maszyny uprawowe.

W całej ofercie główną rolę odgrywają brony talerzowe, których kutnowski producent ma aż cztery rodzaje. Są lżejsze i prostsze konstrukcje o niewielkich wymaganiach, jak i urządzenia duże, wymagające większych ciągników z mocniejszymi silnikami. Jedną z najciekawszych konstrukcji jest seria kompaktowych bron talerzowych KBT. Kompaktówki w ofercie Burego nowością samą w sobie nie są. Rodzina urządzeń KBT powiększyła się jednak o kolejną jeszcze większą maszynę. Mowa o kompaktowej bronie KBT o szerokości roboczej 6 m. To największa kompaktowa brona talerzowa w ofercie firmy. Jest to maszyna składana hydraulicznie. Jej konstrukcja oparta jest na ramie, do której przymocowano rzędy elementów roboczych. Pierwszy z nich stanowią 24 talerze karbowane. Warto podkreślić, że – podobnie jak we wcześniejszych konstrukcjach – każdy talerz jest zawieszony oddzielnie. Zamocowane są one na potężnych sprężynach, które działają również jako dobre zabezpieczenie przeciążeniowe przy najechaniu na kamień czy inną przeszkodę. Każdy z zębatych talerzy ma średnicę 560 mm. Kąt natarcia jest regulowany. Drugi rząd wygląda podobnie. Zaraz za talerzami umiejscowiony jest wał doprawiający. W zależności od potrzeb może to być wał pierścieniowy lub wał strunowy.

Źródło: Farmer 13/2008

×