Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zbożowy tester

Autor:

Dodano:

Jak ocenić, czy ziarno do przechowania jest dostatecznie suche? Można to zrobić w prosty i dokładny sposób, używając wilgotnościomierza. Podstawowym warunkiem dobrego przechowywania ziarna jest jego odpowiednio niska wilgotność. Warto więc upewnić się, że ten parametr został spełniony. Na rynku znajduje się sporo urządzeń do pomiaru wilgotności. Wiele z nich ma niewielkie wymiary i jest prostych w obsłudze. To sprawia, że znakomicie nadają się do użytkowania w gospodarstwie. Również ceny najprostszych urządzeń są przystępne.

Dramiński

Duży asortyment urządzeń do pomiaru wilgotności ziarna oferuje firma Dramiński. Najprostszy i najtańszy jest Tester Wilgotności. Został standardowo zaprogramowany dla piętnastu gatunków nasion i dziewięciu typów mąki. Możliwości miernika są jednak większe, gdyż w razie konieczności producent może urządzenie przeprogramować i dostosować do indywidualnych potrzeb. Tester jest niewielki (wymiary: 18x15x9 cm, masa – 1050 g) i zasilany baterią, co sprawia, że można go używać nawet na polu. Aby wykonać pomiar wilgotności, trzeba najpierw wybrać przyciskami na menu gatunek badanej rośliny. Następnie urządzenie samo się kalibruje i po chwili na wyświetlaczu pojawia się komunikat o wsypanie próby. W tym celu oddzielny dozownik napełnia się około 150 g nasion i wkłada się go do miernika. Po wyciągnięciu zasuwki ziarno wpada do komory pomiarowej i na wyświetlaczu pojawia się wynik. Błąd pomiaru, w zakresie wilgotności do 10 proc., nie przekracza 1 proc., natomiast w zakresie do 20 proc. – dochodzi do 1,5 proc. Dużo dokładniejszym, ale znacznie droższym urządzeniem jest Grain profi. Skonstruowane zostało nieco inaczej, ale wygląd i zasada wykonywania pomiaru okazuje się niemal identyczna jak w opisanym wyżej Testerze.

Większą dokładność pomiaru można uzyskać przez rozdrobnienie nasion. Taką możliwość daje Grain Master. Do rozgniatania ziarna służy specjalna komora z tarczą trącą, a do zestawu dołączony jest klucz „grzechotka”, którym można bez większego wysiłku zmielić nasiona. Komora mieści niewielkie ilości materiału, bo zaledwie 10 ml. Dlatego, aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej jest wykonać kilka pomiarów, pobierając próbki z różnych miejsc. Przyrząd standardowo zaprogramowano dla ośmiu gatunków nasion. Wyniki pomiaru są wyświetlane na niewielkim, dwupoziomowym ekranie LCD.

Farmcomp

Wille 55 to urządzenie produkowane przez fińską firmę Farmcomp. Miernik, będący w ofercie Mescompu z Kościana, można śmiało wykorzystywać w trudniejszych warunkach polowych ze względu na ochraniającą go metalową obudowę. Z boku czujnika umieszczono tabelę z 16 gatunkami roślin, których nasiona można zbadać. Każdą z nich oznaczono numerem. Aby wykonać pomiar, wystarczy go wprowadzić, napełnić komorę pomiarową ziarnem i ścisnąć je specjalną, dynamometryczną nakrętką. Następnie naciska się przycisk „Test” i na elektronicznym wyświetlaczu ukazuje się wynik podawany w procentach z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Warto też zwrócić uwagę na wilgotnościomierz Wille 65. To urządzenie, oprócz badania zawartości wody w nasionach, może zmierzyć temperaturę, i to nie tylko ziarna. Do miernika podłącza się bagnetową sondę, którą można wykorzystać do zbadania temperatury pasz przechowywanych w balotach, pryzmach, silosach itp.

W asortymencie Farmcompu znajduje się też aparat uniwersalny – Wille 66. Za jego pomocą można zbadać ziarno całe i zmielone. W odróżnieniu od innych wilgotnościomierzy Wille 66 ma oddzielny młynek. Umożliwia to dokładne zmielenie nasion, a tym samym wpływa na dokładniejszy wynik. Dalsza pomiar wygląda jak w pozostałych miernikach Farmcompu.

Asonik

Spore możliwości pomiarów daje miernik wilgotności firmy Asonik – Super CHTM2. Ma on na stałe zaprogramowane funkcje pomiaru wielu gatunków roślin, w tym: zbóż, kukurydzy, rzepaku, roślin motylkowatych, nasion warzyw, kwiatów i wielu rodzajów mąk. Można nim oznaczyć wilgotność także przemysłowych materiałów sypkich, na przykład: piasku, mieszanki betonu, farby proszkowej i innych. Aparat może być też dostosowany przez producenta na indywidualne życzenie, można go również przeprogramować we własnym zakresie, dostosowując do bieżących potrzeb.

Pobranie próbki do pomiaru odbywa się w dwojaki sposób: objętościowy – poprzez napełnianie do pełna dozownika, lub wagowy – poprzez odważenie porcji surowca. Drugi sposób jest nieco dokładniejszy, zwłaszcza gdy objętość badanego ziarna odbiega od normy. Po umieszczeniu porcji w mierniku i wybraniu odpowiedniego zakresu wystarczy nacisnąć przycisk „%” i po trzech sekundach wyświetla się wynik. Producent informuje, że błąd pomiaru nie przekracza 0,3–0,5 proc., a błąd powtarzalności 0,1–0,2 proc. W zestawie z urządzeniem znajduje się elektroniczna waga kieszonkowa i lejki zasypowe.

Baltipol

Firma Baltipol oferuje duński miernik Unimeter Super Digital. Aparat ma prosty zgniatacz ziarna i standardowo zaprogramowano go dla siedemnastu gatunków roślin. Do wykonania pomiaru odmierza się dozownikiem 9-ml próbę i dokręcając górną część zgniatacza, miele się ziarno. Następnie po wciśnięciu przycisku „Test” odczytuje się wynik. Po przeprowadzonych próbach wilgotnościomierz automatycznie wylicza średnią z ostatnich czterech pomiarów. Unimeter Super Digital jest urządzeniem dokładnym. Błąd pomiaru próbek (o wilgotności do 18 proc.) nie przekracza 0,5 proc. Urządzenie jest niewielkie i dość poręczne, waży 2 kg. Obudowa została wykonana z aluminium, a zgniatacz z utwardzonej stali.

Supertech

Farmpoint i Farmpro to najprostsze mierniki firmy Supertech. Głównym dilerem urządzeń jest firma „Oktiw” z Borku Szlacheckiego. Pierwszy z aparatów wykonuje pomiar na całych ziarnach. Napełniony ziarnem zasobnik ściska się specjalną pokrywką ze sprężyną. Następnie włącza się miernik i ustawia rodzaj badanej rośliny. Po kilkunastu sekundach na wyświetlaczu pojawia się procentowy wynik zawartości wody w bieżącej próbie i średnia wartość z czterech poprzednich pomiarów. Granica błędu wynosi 0,5 proc.

Farmpro działa na takiej samej zasadzie co Farmpoint, ale ma wbudowany niewielki zgniatacz. Ziarno jest mielone i ściskane za pomocą specjalnej śruby gniotąco--mielącej. Urządzenie ze zgniataczem okazuje się dokładniejsze. Błąd pomiaru może wynieść zaledwie 0,25 proc.

Dostępne są również mierniki z podświetlanym menu: Superpoint (odpowiednik Farmpoint) i Superpro (odpowiednik Farmpro). Takie urządzenia przydadzą się do pracy w ciemnych magazynach lub podczas nocnych żniw.

Ceny wilgotnościomierzy (brutto)

Dramiński

Tester Wilgotności – 1092 zł

Grain Master – 1818 zł

Grain profi – 3037 zł

Mescomp

Wille 55 – 976 zł

Wille 65 – 1220 zł

Wille 66 – 1708 zł

Asonik
Super CHTM2 – 1000 zł

Baltipol

Unimeter Super Digital – 1195 zł

Oktiw

Farmpoint/Superpoint – 1403/1464 zł

Farmpro/Superpro – 1952/2013 zł

Maksymalna wilgotność przechowywania (w proc.):

zboża – 12–14,

rzepak – 7,

kukurydza, bobik, groch, łubin, wyka – 15,

fasola – 14.

Źródło: Farmer 14/2008

×