Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wydajny siew

Autor:

Dodano:

Szukanie oszczędności występuje we wszystkich dziedzinach gospodarki, w tym również w rolnictwie. Przykładem energooszczędnej technologii jest połączenie uprawy roli z siewem. Wybór maszyn okazuje się duży. Producenci starają się zaspokoić potrzeby gospodarstw każdej wielkości. Przedstawiamy kilka propozycji takich zestawów.

Agregaty uprawowo-siewne należą do grupy maszyn wieloczynnościowych. Jak sama nazwa wskazuje, wykonują one jednocześnie kilka czynności agrotechnicznych wchodzących w zakres jednego zabiegu, w tym wypadku siewu. Agregaty uprawowe mogą być czynne lub bierne, wyposażone w różnego rodzaju zęby, dodatkowe spulchniacze podglebia i wały zagęszczające. Stosowane są siewniki mechaniczne lub pneumatyczne, zwane też mechaniczo-pneumatycznymi. Duża część agregatów, zwłaszcza mniejszych, jest przystosowana do pracy samodzielnej, czyli osobno maszyna uprawowa i osobno siewnik.

Dobór zestawu

Jak zestawić agregat uprawowo-siewny? Przede wszystkim maszynę trzeba dopasować do źródła energii, czyli ciągnika, tak aby przy maksymalnym wykorzystaniu nie powodowała przeciążenia traktora. Przyjmuje się, że dobrze dopasowany agregat wykorzystuje podczas pracy 80–90 proc. mocy nominalnej ciągnika. Dla maszyn o bardziej zwartej budowie dobór ciągnika jest bardziej elastyczny. W dużym stopniu wpływ na jego współpracę z maszyną mają warunki agrotechniczne, czyli rodzaj gleby, wilgotność, stan podłoża itp. Równie ważny okazuje się uciąg, ale ten z reguły jest proporcjonalny do mocy. Silniejsze ciągniki mają większą masę, szersze ogumienie, co wpływa na zmniejszanie poślizgu kół.

Kupując agregat zawieszany, należy go dopasować do udźwigu ciągnika, z którym ma być sprzęgnięty. To niełatwe zadanie. Maksymalny udźwig trzypunktowego układu zawieszenia (TUZ) podawany jest zazwyczaj na końcach ramion. Podczepione narzędzie, mimo że może mieć masę o wiele mniejszą niż udźwig TUZ, ma określoną długość i w rzeczywistości nacisk na ramiona podnośnika bywa nawet kilkakrotnie większy. Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę, że masa agregatu dodatkowo zwiększy się, gdy zostanie napełniony siewnik. Przy pracy z ciężkimi narzędziami przód ciągnika jest znacznie odciążony. W takiej sytuacji konieczne staje się zastosowanie dodatkowych obciążników na ramie lub kołach.

Siew mechaniczny

Zdecydowaną większość agregatów uprawowo-siewnych tworzą maszyny uprawowe połączone z siewnikami mechanicznymi. Z firm krajowych prosty zestaw uprawowo-siewny ma w swojej ofercie brodnicki POM Ltd. Maszyna składa się z siewnika Cami o szerokości roboczej 3 m (niedługo mają być dostępne 2,7 m i 4 m) w wersji zawieszanej (Z) i nadbudowywanej (N) na agregacie U 644.

Jedną z propozycji zestawu uprawowo--siewnego Unii Group jest Plus i Plus Active. Pierwszy zestaw to połączenie 3-metrowego nadbudowywanego siewnika Famarol i agregatu uprawowego biernego. Plus Active – jak nazwa wskazuje – ma w zestawie bronę aktywną i dodatkowo wał dogniatający. Siewnik może mieć redlice stopkowe lub talerzowe – przydatne zwłaszcza w uprawie uproszczonej. W ofercie znajduje się także agregat uprawowo-siewny Idea. W skład zestawu wchodzi agregat z dwoma rzędami talerzy i sprężyste zgrzebło wyrównujące powierzchnię pola. Redlice talerzowe pozwalają na siew zarówno po orce, jak i w uprawie uproszczonej. Do wyboru są dwie szerokości robocze: 3 lub 4 m. Unia ma w ofercie również siewniki mechaniczne przystosowane do pracy zarówno w zestawie, jak i samodzielnie. Są to: Poznaniak, Famarol i Polonez.

Jedną z propozycji firmy Amazone jest siewnik D9 przeznaczony zwłaszcza do siewu po orce. D9 – to kontynuacja popularnej serii D, w tym D7 i D8 cieszących się dobrymi opiniami wśród użytkowników. Dla mniejszych i średnich gospodarstw przeznaczone są siewniki o szerokościach roboczych 2,5 i 3 m, dla większych – 4 i 6 m. Jest jeszcze 12-metrowa wersja D9-120. W skład potężnego, zaczepianego siewnika wchodzą trzy siewniki o szerokości 4 m połączone ramą. Skrzynia 2,5-metrowego siewnika ma pojemność 360 l, natomiast 6-metrowy D9-60 zmieści 1200 l,
a z nadstawką – 2000 l.

Podobny siewnik do D9, tyle że nadbudowywany, to AD3 Special. Model występuje w czterech szerokościach roboczych: 2,5, 3, 4 i 4,5 m i skrzyniami na ziarno o pojemności 360–1350 l. Przez odpowiedni dobór redlic (rolkowe RoTeC) urządzenie można dostosować zarówno do siewu po orce, jak i w mulcz.

Do zestawu producent proponuje czynne agregaty uprawowe: bronę obrotową KE lub kultywator KG. Pierwszy występuje w szerokościach 2,5–4 m i przeznaczony jest głównie na uprawy zaorane lub po kultywatorze. KG może być stosowany na glebę nieuprawioną. Wirniki tego kultywatora wyposażono w masywne zęby z dodatnim kątem natarcia, co pozwala na pracę w twardej skorupie i utrzymanie stałej głębokości. Zęby mają elastyczne mocowania, dzięki czemu po natrafieniu na przeszkodę odchylają się do tyłu. Dostępne szerokości kultywatora to: 3, 4, 4,5 m – wersja sztywna, oraz 4, 5 i 6 m – składana. Na pola z dużą ilością słomy firma oferuje 3-metrowy spulchniacz TL. Do każdego z agregatów można dobrać wał doprawiający, np. zębaty, rurowy lub stożkowy.

Kongskilde, oprócz klasycznych siewników zawieszanych napędzanych od kół jezdnych (Demeter Classic CS, NCS 1100, NCS 2100), oferuje dwa typy siewników nadbudowywanych na agregacie aktywnym lub biernym. Pierwszym jest Demeter Classic CSA występujący w szerokościach roboczych 3 i 4 m. Skrzynia nasienna pierwszego ma pojemność 440 l,natomiast 4-metrowego – 600 l. Redlice ustawione są w dwóch rzędach, a odległość pomiędzy nimi wynosi 30 cm. NCS 3100 to bardziej zaawansowana konstrukcja o zwiększonej wydajności. Do wyboru są urządzenia o szerokościach roboczych: 2,5, 3, 4, i 4,5 m i sporych zasobnikach na ziarno – od 600 do 1200 l. Podobnie jak w mniejszym CSA napęd na przekładnię Vario-K jest przekazywany z zębatego, metalowego koła polowego o dużej średnicy. Interesująco rozwiązano sposób zawieszenia siewnika na agregacie. Umieszczono go nad wałem zagęszczającym narzędzia uprawowego, dzięki czemu masa siewnika została przeniesiona bezpośrednio na niego. W zestawie z siewnikami nadbudowywanymi Kongskilde oferuje m.in. aktywne brony wirnikowe Howard HK z różnymi typami wałów doprawiających. Brony oferowane są w wersjach: 2, 2,5, 3, i 4 m, a składane hydraulicznie: 4, 4,5, 5 i 6 m.

Uniwersalnym siewnikiem może pochwalić się Lemken. Mechaniczny siewnik – Saphir występuje w wersji zaczepianej hydraulicznej i zawieszanej (AutoLoad). Urządzenia występują w kilku szerokościach roboczych – 2,5–4 m, a bezstopniowa przekładnia umożliwia wysiew nasion w zakresie 0,5–500 kg/ha.Napęd od koła polowego jest przekazywany nietypowo, bo wałem Kardana. To rozwiązanie eliminuje naciąganie, smarowanie i ma zapewnić niezawodność w najtrudniejszych warunkach (Saphir 8 ma elektryczny napęd wałka wysiewającego). Siewnik można wyposażyć w redlice tradycyjne, jednotarczowe lub dwutarczowe z rolką kopiującą, dzięki którym odbywa się siew zarówno w mulcz, jak i po orce. Maszyny można agregatować z różnymi typami urządzeń uprawowych, np. broną wirnikową Zirkon (2,5-4 m), tworząc zwarty, aktywny zestaw uprawowo-siewny. Przykładem zestawu biernego jest Saphir połączony z maszyną uprawową Quarz. W systemie AutoLoad siewnik może być nadbudowywany na dużych zaczepianych agregatach uprawowych, takich jak Rubin Combi-Liner.

Pöttinger posiada w ofercie mechaniczne siewniki zawieszane Vitasem i Vitasem A (nadbudowane) o szerokościach: 2,5, 3 i 4 m. Charakterystyczny dla nich jest system wysiewu Multi pozwalający na wysiew nasion 0,7–400 kg/ha. Polega on nie tylko na dostosowaniu prędkości wałków wysiewających za pomocą przekładni, ale w wypadku zmniejszonego wysiewu – na nałożeniu odpowiednich nakładek na wałki. W opcji możliwa jest zmiana kierunku obrotowego wałków (wysiew górny) dla nasion najdrobniejszych, np. rzepaku czy koniczyny. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie działa precyzyjnie. Vitasem i Vtasem A mogą być łączone z bronami wirnikowymi Lion serii 100 (2,5 lub 3 m) lub 1000 (3, 4, 5, 6 m). Największe z nich – Lion 5000 i 6000, o szerokościach odpowiednio 5 i 6 m, są składane hydraulicznie i wyposażone w trzybiegową, centralną przekładnię. W pozostałych modelach prędkość obrotową zębów można regulować, zmieniając koła zębate przekładni.

Rapid Super XL to seria dużych, mechanicznych siewników firmy Väderstad. Maszyny mogą mieć szerokość 3 lub 4 mi są przystosowane do siewu z dużą prędkością. Do wyboru są siewniki w wersji S – do wysiewu samych nasion, lub C – nawozu i nasion. Dzięki mechanizmowi System Disc maszyna nadaje się do pracy w warunkach siewu po orce i bezpośredniego.

Duży wybór kombinacji uprawowo-siewnych ma firma Fiona. Duński producent oferuje zestawy aktywne i bierne o szerokościach roboczych 2,5–4 m. Siewniki wyposażono w wygodne podesty do nasypywania ziarna, a cała konstrukcja jest zwarta. Oferta obejmuje siewniki nadbudowywane i „solo”.

Wydajne pneumatyki

Pneumatyczy mechanizm wysiewu to z reguły domena dużych siewników polowych. Ale nie tylko. Przykładem jest siewnik Accord D występujący w dwóch szerokościach roboczych: 2,5 i 3 m i zbiorniku o pojemności 750 l. Większymi siewnikami są DA-S i DA-X ze skrzynią nasienną o pojemności 1000 l z możliwością rozbudowy do 1500 l i szerokim wsypem przystosowanym do big bagów. DA-X wyposażono w elektroniczny system dawkowania ESA, może on współpracować z GPS. Potężnym, ciąganym agregatem uprawowo-siewnym jest Accord MSC. Maszyna występuje w szerokościach 3–6 m, również ze składaną hydraulicznie ramą. W skład agregatu wchodzą m.in. przedni i tylny wał oponowy i dwa rzędy talerzy. Zbiornik w największym siewniku może zmieścić nawet 3700 l nasion. Za odpowiednie umieszczenie nasion w ziemi odpowiadają redlice CX-Mulch z zabezpieczeniem resorowym i stałym naciskiem 160 kg. Sterowanie i główne regulacje siewnika przeprowadzane są za pomocą elektronicznej konsoli z wyświetlaczem, umieszczanej w kabinie ciągnika. Venta – to pneumatyczne siewniki nadbudowywane Kuhn. Dostępne są w dwóch wersjach: AL – z opuszczaną skrzynią nasienną do załadunku o pojemności 1500 l polecany dla dużych gospodarstw, zaczepiany do ciągników dużej mocy. LC – bardziej odpowiedni dla średnich gospodarstw. Ma mniejszą masę i wymiary i 1000-litrowy zbiornik na ziarno (1200 l z nadstawką). Maszyny standardowo są agregatowane z bronami aktywnymi HR. Do siewników można dopasować różne rodzaje redlic, zarówno na glebę uprawioną (redlice tradycyjne), jak również z dużą ilością resztek pożniwnych (redlice talerzowe). Kontrola i sterowanie siewem odbywa się z kabiny ciągnika za pomocą elektronicznego urządzenia z wyświetlaczem – Hector 3000. Można również stosować siewnik w systemach precyzyjnej uprawy roli. W ofercie Kuhna znajduje się także wiele innych modeli siewników, zwłaszcza przystosowanych do pracy w technologiach uproszczonych (Fastliner, Speedliner, F-SD i SDE), z dużymi prędkościami przy jednoczesnym zachowaniu precyzji umieszczania nasion w glebie. Są także zawieszane zestawy uprawowo-siewne ze zbiornikiem na ziarno umieszczanym na przednim TUZ ciągnika.

W ofercie firmy Horsh jest duży wybór maszyn, zarówno do siewu uproszczonego, jak i na pola zaorane. Takimi zestawami są m.in. agregaty uprawowo-siewne serii Pronto. Wykonują one komplet zabiegów uprawowych, które mogą być połączone również z wysiewem nawozów. Nawóz jest umieszczany w ziemi w warstwie pod wysiewanym ziarnem za pomocą redlic dwutarczowych lub specjalnych redlic stopkowych (Focus CS) Pronto. Do siewu uproszczonego Horsch opracował system TurboDisc z ciężkimi redlicami tarczowymi umieszczonymi na gumowych amortyzatorach. Każda z tych redlic pracuje pod naciskiem 80 kg, co pozwala na efektywną pracę nawet w trudnych warunkach glebowych przy dużych ilościach resztek pożniwnych. W zależności od typu zestawu stosowane są różnego rodzaju złożone agregaty uprawowe bierne lub czynne (np. Pronto KE). Wysiew nasion, nawozu, prędkość, obroty wentylatora czy ścieżki technologiczne są monitorowane i sterowane przez komputer DrillManager. Pronto jest oferowany w głównych szerokościach roboczych 3–6 m z zasobnikami nasiennymi 2000–4000 l. Asortyment Horsch obejmuje także inne zestawy uprawowo-siewne, takie jak Sprinter, DuoDrill, Airseeder i Maistro RC – do precyzyjnego siewu punktowego.

Marka Väderstad kojarzy się głównie z dużymi, wydajnymi maszynami. I rzeczywiście tak jest. Siewniki z pneumatycznym systemem wysiewu – Rapid RDA dostępne są w szerokościach 4–8 m i przeznaczone dla największych gospodarstw. Dla przykładu, największy – Rapid RDA800J (Jumbo) ma zbiornik na ziarno o pojemności 6000 l, co pozwala na obsianie pszenicą 25–30 ha. W ciągu godziny siewnik może obsiać 7–11 ha. Ciekawym rozwiązaniem jest dzielony zbiornik Rapida RDA Combi (jedna część na nawóz, druga na nasiona) o pojemności 6000 l. Ruchoma przegroda pozwala na dostosowanie wielkości komór, dzięki czemu można uzyskać dowolne kombinacje pojemności. Do wysiewu drobnych nasion Väderstad ma w ofercie zestaw uprawowo-siewny BioDrill.

Zestawami uprawowo-siewnymi Unii Grudziądz są m.in. Quick L i XL. Oferowane są w szerokościach roboczych 3, 4 i 6 m (składane hydraulicznie). Do wyboru jest agregat aktywny z broną aktywną Hermes lub bierny – nadbudowany na bronie talerzowej Ares T. Zespoły wysiewające wyposażono w redlice dwutarczowe (Quick XL) z zespołem dogniatająco-kopiującym. Wysiew nasion następuje mechanicznie, ale ziarno do redlic trafia pod ciśnieniem wytwarzanym przez hydraulicznie napędzaną dmuchawę.

Metody uproszczone Najbardziej uproszczoną technologią jest uprawa „zerowa”. Polega ona na całkowitym wyeliminowaniu uprawy płużnej i siewie w glebę nieuprawianą. Przeprowadza się go zazwyczaj po zbiorze przedplonu i po opryskaniu wschodzących chwastów. Przeprowadzenie siewu w niespulchnioną ziemię wymaga siewnika wyposażonego w specjalne redlice, najczęściej dwutarczowe. Zespół wysiewający tworzą także kółka ugniatające, podporowe i zagarniające. Redlice składają się z dwóch tarcz ustawionych do siebie pod niewielkim kątem w kształcie litery V. Pozwala to na rozdrobnienie resztek pożniwnych oraz wysiew ziarna na odpowiednią głębokość i jego przykrycie. Można również spotkać redlice w postaci kroju nożowego. Takie rozwiązanie stosuje się na polach z niewielką ilością lub dobrze rozdrobnionymi resztkami pożniwnymi. Do siewu w mulcz najczęściej stosowane są siewniki z zespołem wysiewającym wyposażonym w system tarcz rozcinających. Często zamiast podwójnych tarcz rozcinających glebę przed redlicą stosuje się także redlice dłutowe.

Jak uprościć Uprawę gleby i siew można połączyć, niekoniecznie kupując cały nowy zestaw. W sprzedaży jest sporo nowych i używanych agregatów uprawowych przystosowanych do sprzęgu z typowymi siewnikami rzędowymi. Mają zwartą budowę i mogą być wyposażone w TUZ z siłownikiem hydraulicznym, dzięki któremu siewnik podczas unoszenia przesuwa się do przodu nad agregat, a to redukuje zapotrzebowanie na siłę udźwigu w transporcie i na uwrociach. Ceny najprostszych, nowych agregatów zaczynają się od 6–7 tys. zł.

 

Źródło: Farmer 14/2008

×