Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wkrótce znikną branża mięsna i mleczna

Autor:

Dodano:

Tak oświadczyli posłowie Rady Najwyższej Ukrainy. Ukraina zastanawia się, jak może przetrwać ukraińska wieś w dzisiejszych warunkach. W Kijowie odbyła się konferencja na ten temat. Pani Jekatierina Waszczuk, która jest posłanką w Radzie Najwyższej Ukrainy i jest również członkiem

Z oświadczenia Jekatieriny Waszczuk wynika, że zmniejsza się ilość bydła we wszystkich rodzajach gospodarstw rolnych. Wzrasta tylko produkcja drobiu. Spada produkcja mięsa wołowego i wieprzowego, a także mleka.

Posłanka powiedziała: „Kupujemy mleko w sklepie w cenie 5-6 hrywien (ok. 2-2,5 zł.), a rolnik sprzedaje wyprodukowane mleko w cenie od 1 do 1,5 hrywien (ok. 0,4-0,6 zł). Powstaje pytanie: kto otrzymuje tę różnicę?

Ten sam problem dotyczy mięsa. Dzisiaj cena żywca waha się w granicach 10-12 hrywien (ok. 4-5 zł) za kilogram. A na bazarach mięso sprzedaje się po 75-80 hrywien (30-33 zł). Z tej ceny 15-17 hrywien (6-7 zł.) otrzymuje rolnik. A kto uzyskuje nadwyżkę ? Powinniśmy bić na alarm!” - powiedziała Waszczuk.

Jak oświadczył jej partyjny kolega poseł Wasilij Szpak, dzisiaj w kraju liczba świń jest mniejsza, od…czasów radzieckich.

 

Źródło:

×